«Ստի ու մահվան» հեղափոխությունն՝ ընդդեմ «պատմական կարծրատիպերի»
Վերափոխելով հայտնի ձևակերպումը՝ կարող ենք հետևյալ բանաձևումը տալ 2018–ին ու դրանից հետո տեղի ունեցած իրադարձություններին․ «Հեղափոխությունն իրենք իրենց գլխին սարքում են վատ կառավարիչները, պլանավորում՝ դրսի ուժերը, իրականացնում՝ ներսի աբիժնիկ–անհայրենիքները, օգտվում՝ տականքները, հետևանքների համար վճարում՝ պետությունն ու ժողովուրդը»։
Կից նկարում Նիկոլ Փաշինյանն ու ԱՄՆ նախկին նախագահի խորհրդական Ջոն Բոլթոնն են՝ 2018–ի «ստի ու մահվան» հեղափոխությունից հետո։
Բոլթոնը Հայաստանում կոչ արեց «թավշյա» իշխանությանը հրաժարվել «պատմական կարծրատիպերից», այսինքն՝ հանձնել Արցախն Ադրբեջանին, մոռանալ Հայոց ցեղասպանության մասին, մտնել հակառուսական ու հակաիրանական կոալիցիայի մեջ, ռուսական վեկտորը փոխարինել արևմտյանով, ավելի կոնկրետ՝ թուրքականով։
Փաշինյանը հետևողականորեն հրաժարվում է այդ «կարծրատիպերից»։ Մեկնարկած հայ–թուրք–ադրբեջանական ներկա, իբր, առանց նախապայմանների գործընթացն այդ հրաժարման ծրագրի շրջանակներում է։

Революция «лжи и смерти» против «исторических стереотипов»
Перефразировав известное выражение, по части 2018-го и последовавших за ним событий можно сказать, что «революцию устраивают себе на голову плохие правители, планируют – внешние силы, осуществляют – внутренние обиженники-манкурты, пользуются ее плодами – подонки, за последствия платят – государство и народ».
На фотографии Никол Пашинян и бывший советник президента США Джон Болтон – после революции «лжи и смерти» 2018-го.
Болтон призвал в Армении «бархатную» власть отказаться от «исторических стереотипов», то есть сдать Арцах Азербайджану, забыть о Геноциде армян, вступить в антироссийскую и антииранскую коалицию и заменить пророссийский вектор прозападным, вернее – протурецким.
Пашинян последовательно отказывается от этих «стереотипов». Нынешний армяно-турецко-азербайджанский процесс, идущий якобы без предусловий, именно в рамках этой программы отказа и протекает.