Նիկոլ Փաշինյանը վերահաստատեց, որ կողմ է թուրք-ադրբեջանական նախապայմաններին
Նիկոլ Փաշինյանն արդեն երկրորդ ինքնաասուլիսն է տալիս՝ ագրեսիվորեն քարոզելով թուրք–ադրբեջանական նախապայմանների բավարարման օգտին։
Ըստ նրա՝
1. Ղարաբաղը Ադրբեջան է, և վե՛րջ,
2․ Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման հարցում լոկոմոտիվը պետք է լինի հայկական սփյուռքը, ինչը «թարգմանաբար» նշանակում է ճանաչման հարցը ՀՀ պետական քաղաքականության օրակարգից հանել կամ այն դարձնել ձևական։
Այսքանից հետո հայտարարել, թե, իբր, հայ–թուրքական (իրականում՝ հայ–թուրք–ադրբեջանական) ներկա շփումներն առանց նախապայմանների են, պարզապես լկտի սուտ է։ Նման՝ «Ալիևը կիրթ է ու կառուցողական, նա էլ է ուզում խնդրի խաղաղ կարգավորում, մենք էլ» ստին։
Էրդողանը, Ալիևն ու Փաշինյանը ՀՀ քաղաքացիներին նետում են նախադասություն («հայ–թուրքական երկխոսությունն առանց նախապայմանների են»), իսկ փոխարենը Թուրքիան ու Ադրբեջանը Փաշինյանից ստանում են իրենց նախապայմանների բավարարում։ Այժմ այդ բավարարման ագրեսիվ քարոզչական փուլն է։
Փաշինյանն այնպիսի էնտուզիազմով է պաշտպանում Ղարաբաղի ներառմամբ Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության ապահովման թեզը և այնպես է նսեմացնում Մադրիդյան սկզբունքների համաձայն Արցախի ինքնորոշման իրավունքի իրացման հայանպաստ հեռանկարը, որ Ալիևն ու Էրդողանը կարող են հանգիստ այլ գործերով զբաղվել։ Նիկոլի էժանագին «կռուտիտն» այն է, թե, իբր, ինքը մեղավոր չէ, քանզի «էն գլխից» է ամեն ինչ հանձնած եղել։
Համաշխարհային պատմության մեջ գոնե ինձ հայտնի չէ դեպք, երբ թշնամական հարաբերություններ ունեցող երկրներից մեկի ղեկավարը փաստաբանություն անի թշնամի երկրի օգտին։

Пашинян подтвердил, что поддерживает турецко-азербайджанские предусловия
Никол Пашинян уже во второй раз дал пресс-конференцию с самим собой, агрессивно агитируя в пользу выполнения турецко-азербайджанских предусловий.
Согласно ему:
1. Карабах – это Азербайджан, и точка!
2. Локомотивом в вопросе международного признания Геноцида армян должна стать армянская диаспора, что «в переводе» означает снятие вопроса признания с повестки государственной политики РА или придание ему формального характера.
Заявлять после всего этого, будто нынешние армяно-турецкие (фактически, армяно-турецко-азербайджанские) контакты налаживаются без предварительных условий, – наглая ложь. Нечто сродни «Алиев – образованный и конструктивный, и он, как и мы, тоже хочет мирного урегулирования вопроса».
Эрдоган, Алиев и Пашинян вбрасывают гражданам Армении предложение («армяно-турецкий диалог без предусловий»), а вместо этого Турция и Азербайджан получают от Пашиняна удовлетворение своих предусловий.
Сейчас наступила агрессивная пропагандистская фаза этого удовлетворения.
Пашинян с таким энтузиазмом отстаивает тезис об обеспечении территориальной целостности Азербайджана с включением Карабаха и так сильно подорвал проармянскую перспективу реализации права Арцаха на самоопределение в соответствии с Мадридскими принципами, что Эрдоган и Алиев могут спокойно заняться другими делами. Дешевой отговоркой Никола является то, будто он ни в чем не виноват, и всё было сдано изначально.
В мировой истории, во всяком случае мне, не известно ни одного случая, когда руководитель одной из враждующих стран занимался бы адвокатством в интересах враждебного государства.