«Եղունգներով, ճանկռելով իշխանությունը չենք պահելու». հիշենք Փաշինյանի «երջանկահիշատակ» խոսքերը
2021 թվականին ՀՀ-ում տնտեսությունը երկնիշ աճ չունեցավ, բայց Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը հրաժարական չտվեց: Հիշո՞ւմ եք, որ նախարարն ասաց, եթե երկնիշ աճ չապահովի, կհեռանա, քանի որ ինքը կառչած չէ պաշտոնից: Հիմա նախարարն ասում է՝ կատակ է արել: Բայց իրականում մեծ հաշվով այլ բան հնարավոր չէ ակնկալել այն թիմի անդամից, որի ղեկավարն ամեն քայլափոխին հակասում է ինքն իրեն, հրաժարվում իր ասածներից կամ պարզապես ստում է:
Նույն համատեքստում հիշենք Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարություններն ու դրանց հետևած իրադարձությունները:
Նիկոլ Փաշինյան, Ազատության հրապարակ, ապրիլի 13. 2018թ․
«Անիմաստ է խոսել ժողովրդավարության մասին, եթե ընտրություններով իշխանություն չի փոխվել»:
Նիկոլ Փաշինյան, Հունվարի 25, 2019
«Մենք եղունգներով, ճանկռելով իշխանությունը չենք պահելու, եթե ժողովրդին պետք լինի, որ մենք լինենք այս կարգավիճակում, մենք կլինենք, եթե ոչ՝ չենք լինի»:
Տարեվերջին տեղի ունեցած ՏԻՄ ընտրություններին իշխող ուժը պարտվեց մի շարք խոշոր քաղաքներում՝ Գորիսում, Կապանում, Վանաձորում, Աբովյանում, Ապարանում, Մասիսում, Գյումրիում, Թալինում, Վարդենիսում, Վեդիում: Հիմա տեսնենք, թե ինչ եղավ հետ:
ՏԻՄ ընտրությունների արդյունքներով Լոռու մարզի Վանաձոր քաղաքում հաղթած «Մամիկոն Ասլանյան» կուսակցությունների դաշինքի առաջնորդ Մամիկոն Ասլյանը անմիջապես ձերբակալվեց, հետ կալանավորվեց, իսկ իշխանությունն ամեն կերպ խոչընդոտում է ավագանու նիստերի կազմակերպմանը:
Հոկտեմբերի 18-ին Գորիսում կայացած ավագանու ընտրություններում վերընտրված քաղաքապետ Առուշ Առուշանյանը կալանքի տակ է գտնվում հուլիսի 16-ից:
Վարդենիսում ընտրություններում ընդդիմադիր «Ահարոն Խաչատրյան» դաշինքը և «Միասնական Վարդենիսը» կալիցիա էին կազմել և Խաչատրյանին էին առաջադրել որպես համայնքապետի թեկնածու:
Դեկտեմբերի 9-ին «Միասնական Վարդենիս» դաշինքի ցուցակը գլխավորող Արամ Հարությունյանը ձերբակալվեց, այնուհետև կալանավորվեց: Իսկ ՔՊ-ական նախկին քաղաքապետը համառորեն չի վերադարձնում կնիքն ու բանալիները:
ՏԻՄ ընտրությունների նախնական արդյունքներով՝ Արարատի մարզի Վեդի համայնքում ամենից շատ ձայներ հավաքեց «Իմ հզոր համայնք» կուսակցությունը։ Իշխանության ճնշման արդյունքում ինքնաբացարկի դիմումներ ներկայացրեցին ավագանու անդամները, և հետևաբար պետք է անցկացվեն նոր ընտրություններ։
Դեկտեմբերի 5-ի ՏԻՄ ընտրություններից հետո Փարաքարում աննախադեպ իրավիճակ էր ստեղծվել. երկու թեկնածու՝ Դավիթ Մինասյանը և «Ապրելու երկիր»-ից Վալոդյա Գրիգորյանը, միաժամանակ հայտարարում էին, թե իրենք են հաղթել: Իշխանության ճնշումների արդյունքում, ի վերջո, «Ապրելու երկիր»-ը վայր դրեց 10 մանդատները, իսկ ՔՊ-ն ու մերձիշխանական Դավիթ Մինասյանը համայնքի ղեկավարումը կիսեցին ըստ տարիների:
Թալինում կայացած ընտրությունների արդյունքներով ընդդիմադիր կուսակցությունները կոալիցիա էին ազմել և ներկայացրել իրենց թեկնածուին, վերջին պահին իշխանության ճնշումների ներքո ընդդիմության թեկնածուն հենց ինքը քվեարկեց ՔՊ թեկնածուի օգտին:
Այսքանից հետո, իհարկե, կարծում ենք, ակնհայտ է, թե ինչքանով կառչած չէ իշխող ուժը իշխանությունից, չնայած Քերոբյանի օրինակով Փաշինյանն էլ կարող է ասել՝ կատակել եմ․ մնում է հասարակությունը հասկանա, թե երբ է իր երկրի իշխանությունը կատակում, երբ չէ:

«Мы не станем любой ценой цепляться за власть»: о чем заявлял ранее Пашинян
В 2021 году мы так и не увидели двузначного экономического роста, но министр экономики РА Ваан Керобян не подал в отставку. А ведь, помните, министр заверял, что если не обеспечит двузначный рост, то уйдет, поскольку он не цепляется за должность? Однако, по большому счету, ничего другого нельзя ожидать от члена той команды, руководитель которой на каждом шагу противоречит самому себе, отказывается от своих слов или просто лжет.
В этом контексте вспомним заявления премьера РА Никола Пашиняна и последовавшие за ними события.
«Бессмысленно говорить о демократии, если в результате выборов не произошла смена власти» (Никол Пашинян, площадь Свободы, 13 апреля 2018 г.)
«Мы не станем любой ценой цепляться за власть, если народ захочет, чтобы мы были в этом статусе, будем, если нет — не будем» (Никол Пашинян, 25 января, 2019 г.)
На состоявшихся в конце года выборах в органы местного самоуправления (ОМС) правящая сила проиграла в ряде крупных городов: Горисе, Капане, Ванадзоре, Абовяне, Апаране, Масисе, Гюмри, Талине, Варденисе, Веди.
Посмотрим, что произошло после поражения.
Лидер блока партий «Мамикон Асланян», победивший в городе Ванадзор Лорийского марза Мамикон Асланян был немедленно арестован, а власти всячески препятствуют проведению заседаний Совета старейшин.
Мэр Гориса Аруш Арушанян, переизбранный на муниципальных выборах 18 октября, находится под арестом с 16 июля.
На выборах в Варденисе оппозиционный блок «Агарон Хачатрян» и «Единый Варденис» сформировали коалицию и выдвинули Хачатряна в качестве кандидата на пост главы общины. 9 декабря возглавляющий список блока «Единый Варденис» Арам Арутюнян был задержан, а затем арестован. А бывший мэр, представитель «Гражданского договора» упорно не возвращает печать и ключи.
По предварительным данным, в общине Веди Араратского марза больше всего голосов набрала партия «Моя могучая община». В результате давления властей члены Совета старейшин представили заявления о самоотводе и, следовательно, должны быть проведены новые выборы.
После выборов в ОМС 5 декабря в Паракаре сложилась беспрецедентная ситуация: в результате давления властей партия «Страна для жизни» в итоге сложила 10 мандатов, а ГД и приближенный властей Давид Минасян договорились разделить между собой годы правления.
По итогам состоявшихся в Талине выборов оппозиционные партии сформировали коалицию и представили своего кандидата, но в последний момент под давлением властей кандидат от оппозиции сам проголосовал за кандидата от ГД.
После всего этого, думаем, очевидно, в какой степени зацепилась правящая сила за власть, хотя, следуя примеру Керобяна, Пашинян тоже может сказать, что пошутил.