Ինչու՞ են Ռուբեն Ռուբինյանին ասում «թուրքի գործակալ»
Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործում Հայաստանից բանագնաց է նշանակվել Ռուբեն Ռուբինյանը, որն ԱԺ փոխնախագահն է։ Ռուբինյանի կենսագրականում կան որոշ հատվածներ, որոնք քաղաքացիների համար մութ են և կասկածներ են հարուցում երիտասարդի՝ Թուրքիայում գործունեության վերաբերյալ։ Ընդհուպ՝ նրան անվանում են Թուրքիայի ազդեցության գործակալ։
Ռուբինյանը Ազգային ժողովի այսօրվա՝ հունվարի 17-ի նիստում, բազմիցս հունից դուրս եկավ և սկսեց մեղադրանքներ հնչեցնել աջ ու ձախ, ասաց, թե չկա էդպիսի մարդ, որ կարող է իրեն համարել գործակալ, ազդեցության գործակալ և այլն։
Քաղաքական մեկնաբան Նաիրի Հեխիկյանն ավելի ուշ գրառմամբ հանդես եկավ, որ հանդիպել է Ռուբեն Ռուբինյանին՝ վերջինիս ԱԳ նախարարի տեղակալ եղած ժամանակ և վստահ կարող է ասել, որ նա անգամ չգիտի, թե ինչ է դիվանագիտությունը, էլ չսենք՝ ինչ է ազդեցության գործակալը։
Ռուբեն Ռուբինյանը 32 տարեկան է։ 2006-2010 թվականներին սովորել է Երևանի պետական համալսարանի Միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետում, որից հետո մեկ տարի սովորել է Լոնդոնի համալսարանական քոլեջում (UCL)՝ ստանալով «քաղաքականություն և անվտանգություն» մասնագիտացման մագիստրոսի կոչում։ Մեկ տարի էլ սովորել է Լեհաստանում գործող Յագելոնյան համալսարանը՝ ստանալով «եվրոպագիտություն» մասնագիտացման մագիստրոսի կոչում։
2017-2018 թվականներին Ռուբեն Ռուբինյանը Ստամբուլում գործող «Հրանտ Դինք» հիմնադրամի «Հայաստան-Թուրքիա Փորձի փոխանակման նախագծի» շրջանակներում հետազոտություն է իրականացրել Թուրքիայի Հանրապետությունում գործող Սաբանջը համալսարանին (Sabancı Üniversitesi) կից գործող «Ստամբուլի քաղաքականության կենտրոնում» (IPC)։ Ռուբինյանի հետազոտությունը նվիրված է Թուրքիայի ժողովրդավարացման գործընթացում հասարակական կազմակերպությունների ունեցած ազդեցությանը։
Սաբանջը համալսարանի հիմնադիրը թուրք ազգայնական գործարար Հաջը Օմերն է։ Նաիրի հոխիկյանը գրում է, քր այս գործարարը 1934թ․ Քեմալ Աթաթուրքի խորհրդով ընտրել է Սաբանջը ազգանունը և նույն Աթաթուրքի օգնությամբ տիրացել Ադանայի հայերի անհատական ու եկեղեցապատկան ունեցվածքին՝ ընդհանուր առմամբ՝ 100 մլրդ դոլար։ Համարվում է, նրա զավակները 1994 թվականին հենց քարոզչական նպատակներով են ստեղծել «Սաբանջը» համալսարանը՝ այնտեղ աշխատելով հիմնականում օտարերկրացի ուսանողների հետ՝ ուղեղների լվացման, ազդեցության գործակալ դարձնելու համար։ Թուրքական այդ բուհի դասախոսների մեջ շատ են Թուրքիայի հատուկ ծառայությունների աշխատակիցները։
Եվ այսպես, Ռուբինյանը 2017-2018 թվականներին հետազոտություն է արել այդ համալսարանում։ Դա եղել է Հայաստանում հեղափոխությունից կարճ ժամանակ առաջ։ Քաղաքական մեկնաբանը նշում է, որ «Սաբանջը» համալսարանում գործող «Ստամբուլի քաղաքականության կենտրոնում» (IPC) էլ հենց մշակվել է «ՀԿ-ների դերի բարձրացման և նրանց միջոցով քաղաքական փոփոխություններ իրականացնելու նախագիծը»։
Եվ այսպես Լոնդոնում, Լեհաստանում և Թուրքիայում մեկական տարի «ուսումնառությունից» հետո 2018 թվականի հայտնի իրադարձությունների արդյունքում նշանակվում է միանգամից արտգործնախարարի տեղակալ՝ նախկինում երբեք ոչ միայն դիվանագիտական ոլորտում չլինելով, այլև ընդհանրապես գրեթե ոչ մի տեղ աշխատած չլինելով։ Իսկ Թուրքիայում նրա կասկածելի գործունեությունը հիմք էր տվել շատերին համացանցում քննարկելու թուրքական ազդեցության գործակալ լինելու հանգամանքը։ Ի դեպ, այս քննարկումներից հետո միայն վիքիպեդիայում թարմացվեց Թուրքիայում լինելու դրվագը։ Իսկ լրատվամիջոցների հարցումներին որևէ հստակ պատասխան չի տվել իր «թուրքական հետազոտության մասին»։
Ու հիմա այսքան կասկածելի կենսագրությամբ երիտասարդ բանագնացը անմիջապես բորբոքվում է, նյարդերը տեղի են տալիս, երբ նրան անվանում են ազդեցության գործակալ։

Почему о Рубене Рубиняне говорят, что он – «турецкий агент»?
Для урегулирования армяно-турецких отношений с армянской стороны посланником назначен Рубен Рубинян, который является вице-спикером НС. В биографии Рубиняна есть некоторые фрагменты, которые вызывают у граждан определенные подозрения относительно деятельности молодого человека в Турции. Его даже называют агентом влияния Турции.
Рубинян на заседании Национального собрания Армении 17 января вышел из себя и заявил, что нет такого человека, который может назвать его агентом, агентом влияния и т.д.
Политический обозреватель Наири Охикян позже сделал запись в «Фейсбуке», рассказав о том, что встречался с Рубиняном, когда он был заместителем министра иностранных дел, и уверенно может сказать, что он даже не знает, что такое дипломатия, не говоря уже о том, что такое агент влияния.
Рубену Рубиняну 32 года. В 2006-2010 гг. он учился на факультете международных отношений Ереванского государственного университета. В 2011г. окончил Университетский колледж Лондона (UCL), магистр по специальности «политика и безопасность». В 2012г. – Ягеллонский университет в Польше, магистр по специальности «Европоведение».
В 2017-2018 гг. Рубен Рубинян в рамках проекта Фонда «Грант Динк» по «Обмену опытом между Арменией и Турцией» провел исследование в «Центре политики Стамбула» (IPC), действующем при Университете Сабанджи (Sabancı Üniversitesi) Турции. Исследование Рубиняна посвящено влиянию общественных организаций на процессы демократизации Турции.
Основателем университета Сабанджи является турецкий бизнесмен-националист Хаджи Омер, который в 1934 году по совету Кемаля Ататюрка выбрал фамилию Сабанджи и при помощи того же Ататюрка завладел личным и церковным имуществом армян Аданы – в общей сложности на 100 млрд. долларов. Считается, что дети этого печально известного турка основали в 1994 г. Университет Сабанджи в целях пропагандистского образования, работая там в основном с иностранными студентами, чтобы «промыть им мозги» и превратить в агентов влияния. Среди преподавателей данного турецкого вуза много сотрудников спецслужб Турции.
Итак, Рубинян в 2017-2018 гг. провел исследование в этом университете. Это было незадолго до революции в Армении. Политический обозреватель отмечает, что в «Центре политики Стамбула» (IPC), действующем при Университете Сабанджи, разработан проект п «повышению роли общественных организаций и осуществления посредством них политических изменений».
Таким образом, после года «обучения» в Лондоне, Польше и Турции, в результате известных событий 2018 года, Рубинян был сразу назначен заместителем министра иностранных дел, никогда прежде не только не будучи в дипломатической сфере, но и вообще не работая нигде. А его сомнительная деятельность в Турции дала основание многим обсуждать в интернете то обстоятельство, что он является агентом турецкого влияния. Кстати, последние сведения о деятельности Рубиняна в Турции были обновлены в «Википедии» только после поднявшегося в НС шума касательно того, что он – турецкий агент. А на запросы СМИ он так и не дал четкого ответа о своем «турецком исследовании».