Ալիևը սպառնացել է խոչընդոտել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործունեությունը
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել է, որ ադրբեջանական կողմը խոչընդոտելու է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմամբ զբաղվող միակ միջազգայնորեն ճանաչված ձևաչափի՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործունեությունը:«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտնում է 1news.az-ը:
Ադրբեջանական հեռուստաընկերություններին տված հարցազրույցում Ալիևը հեգնանքով է խոսել Մինսկի խմբի համանախագահների գործունեության մասին՝ ասելով. «Ես տեղյակ չեմ, թե ինչով է զբաղվում ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը: Կարծում եմ՝ նրանք հիմա պատրաստվում են հոբելյանական միջոցառումներին: Ինչպես հայտնի է, Մինսկի խումբը ստեղծվել է 1992 թվականին, և այս տարի լրանում է դրա 30-ամյակը»:
Ի հեճուկս մինչ այժմ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների արած հայտարարությունների՝ Ալիևը հայտարարել է, թե համանախագահները «այլևս չպետք է զբաղվեն Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությամբ, քանի որ հարցն արդեն լուծված է»:
Ալիևը հայտարարել է, որ Ադրբեջանը կասեցնելու է Մինսկի խմբի՝ ԼՂ խնդրով զբաղվելու ցանկացած փորձ:
Անդրադառնալով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների գործունեությանը՝ ավտորիտար Ադրբեջանի ղեկավարը ծաղրել է՝ ասելով. «Ըստ էության, [համանախագահները] արդեն 30 տարվա աշխատանքային ստաժ ունեն, նրանք թոշակի անցնելու շեմին են: Այդ իսկ պատճառով նրանք երկար տարիների կյանք ու քաջառողջություն եմ մաղթում»:
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել է, որ ադրբեջանական կողմը խոչընդոտելու է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմամբ զբաղվող միակ միջազգայնորեն ճանաչված ձևաչափի՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործունեությունը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտնում է 1news.az-ը:

Алиев пригрозил пресекать деятельность Минской группы ОБСЕ
Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что азербайджанская сторона будет препятствовать деятельности Минской группы ОБСЕ, единственного международно признанного формата по урегулированию нагорно-карабахского конфликта. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает «1news.az».
В интервью азербайджанским телеканалам Алиев саркастически отозвался о деятельности сопредседателей Минской группы, сказав: «У меня нет информации, чем занимается Минская группа ОБСЕ. Считаю, что сейчас они готовятся к юбилейным мероприятиям. Как известно Минская группа создана в 1992 году и в этом году исполняется 30 лет. Наверное, они заняты подготовкой этих мероприятий. Но если отложить в сторону шутки, то считаю, что они для себя должны сформировать повестку дня».
Вопреки заявлениям, сделанным сопредседателями Минской группы ОБСЕ, Алиев заявил, что сопредседатели «не должны больше заниматься нагорно-карабахским конфликтом, поскольку вопрос уже решен».
Он добавил, что Азербайджан будет пресекать попытки Минской группы ОБСЕ заниматься вопросом Карабаха.
Касаясь деятельности сопредседателей Минской группы ОБСЕ, лидер авторитарного Азербайджана высмеял их, заявив: «В принципе, 30 лет трудового стажа, они на пороге пенсии. Поэтому желаю им долгих лет жизни и крепкого здоровья».