ԵՄ պաշտոնյաները շեշտել են հայկական և ադրբեջանական զինված ուժերի միջև հեռավորության անհրաժեշտությունը
Եվրամիության պաշտոնյաներն անդրադարձել են հունվարի 11-ին հայ-ադրբեջանական սահմանի արևելյան ուղղությամբ ադրբեջանական ստորաբաժանումների իրականացրած սադրանքին՝ շեշտելով հայկական և ադրբեջանական ուժերի միջև հեռավորության անհրաժեշտությունը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ԵՄ արտաքին գործերի հարցերով գլխավոր խոսնակ Պիտեր Ստանոն «Թվիթեր»-ի իր միկրոբլոգում մասնավորապես գրել է. «Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին վերջին փոխհրաձգությունը, որի արդյունքում զոհեր և վիրավորներ են եղել, վերահաստատում է ուժերի միջև հեռավորության և վստահության ամրապնդման միջոցների անհրաժեշտությունը»:
Խոսնակը շեշտել է նաև, որ Եվրամիությունը աշխատում է երկու կողմերի հետ՝ նպաստելու հակամարտության համապարփակ կարգավորմանը։
Հարավային Կովկասում և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարն էլ իր խորը անհանգստությունն է հայտնել Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին նոր միջադեպերի և զոհերի մասին լուրերի առնչությամբ։ «Կողմերի համար կարևոր է լարվածությունը թուլացնել և ամբողջությամբ օգտագործել առկա մեխանիզմները, մասնավորապես՝ Պաշտպանության նախարարների միջև թեժ գիծը, որը ստեղծվել է ԵՄ հովանու ներքո 2021 թվականի նոյեմբերին»:
Կլաարը շեշտել է. «Եվրամիությունը պատրաստ է աշխատել կողմերի հետ՝ ուժերի միջև հեռավորություն պահպանելու համար: Վերահաստատում ենք մեր պատրաստակամությունը՝ լրացուցիչ աջակցություն ցուցաբերելու Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման և սահմանագծման ուղղությամբ աշխատելու համար»:

Представители ЕС подчеркнули необходимость соблюдения дистанции между ВС Армении и Азербайджана
Представители ЕС коснувшись провокации, совершенной 11 января азербайджанскими подразделениями в восточном направлении армяно-азербайджанской границы, подчеркнули необходимость соблюдения дистанции между армянскими и азербайджанскими вооруженными силами.
Как сообщает «Арменпресс», в частности, главный спикер ЕС по иностранным делам Петер Стано, в своем микроблоге в «Twitter» написал: «Недавняя перестрелка на армяно-азербайджанской границе, повлекшая за собой человеческие жертвы, подтверждает необходимость мер по укреплению доверия».
Он подчеркнул, что Евросоюз для содействия всеобъемлющему урегулированию конфликта работает с обеими сторонами.
Тойво Клаар, специальный представитель ЕС по кризису в Грузии на Южном Кавказе, также выразил глубокую обеспокоенность в связи с известиями о новых жертвах на армяно-азербайджанской границе.
«Стороны должны ослабить напряженность, и в полной мере использовать существующие механизмы, в частности, горячую линию между министрами обороны, созданную ЕС в ноябре 2021 года, – подчеркнул Тойво Клаар. – Европейский союз готов работать со сторонами для сохранения дистанции между их силами. Подтверждаем нашу готовность оказать дополнительное содействие работе по делимитации и демаркации границы Арменией и Азербайджаном».