Ալմաթիում բռնկվել է «Միր» հեռուստառադիոընկերության շենքը (տեսանյութ)
Հրդեհ է բռնկվել Ալմաթիում գտնվող «Միր» հեռուստառադիոընկերության մասնաճյուղի շենքում: Այս մասին հայտնում է ՏԱՍՍ գործակալությունը՝ հղում անելով հեռուստաալիքին:
Հեռուստաալիքը տեսանյութ է հրապարակվել, որում երևում է շենքի պատուհաններից դուրս եկող կրակը: Այդ շենքում է գտնվում հեռուստառադիոընկերության գրասենյակը:
Հինգշաբթի հաղորդվում էր, որ «Միր», «Ղազախստան», «Խաբար», «Եվրասիա» հեռուստահեռարձակողների գրասենյակները Ալմաթիում հարձակման են ենթարկվել կողոպտիչների կողմից:
Ղազախստանում զանգվածային բողոքի ակցիաներ են սկսվել հունվարի 2-ին։ Սկզբում Ժանաօզեն և Ակտաու քաղաքների բնակիչները դուրս եկան փողոց՝ իրենց բողոքի ձայնը բարձրացնելու ընդդեմ գազի թանկացման։ Ավելի ուշ բողոքի ակցաները տարածվեցին ամբողջ երկրով մեկ։ Իշխանությունները հայտնեցին, որ կվերանայեն գազի սակագինը, սակայն երկրում իրավիճակը չկայունացավ։ Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը, բողոքի ցույցերի համատեքստում, հայտարարեց, որ այսուհետ ինքն է Ղազախստանի Անվտանգության խորհրդի ղեկավարը։

В Алма-Ате горит здание филиала телерадиокомпании «Мир» (видео)
Пожар произошел в здании филиала телерадиокомпании «Мир» в Алма-Ате. Об этом в пятницу сообщил телеканал «Мир-24», передает ТАСС.
«Мир-24» опубликовал видео, на котором видно пламя, вырывающееся из окон здания, в котором находится офис телерадиокомпании.
В четверг телеканал «Хабар-24» также сообщал, что офисы телевещателей «Мир», «Казахстан», «Хабар», «Евразия» и КТК в Алма-Ате подверглись нападениям мародеров.
2 января в ряде городов Казахстана прошли акции протеста. Уже через пару дней они переросли в массовые беспорядки и нападения на органы власти во многих городах страны. Пострадали тысячи человек, есть погибшие. Президент страны Касым-Жомарт Токаев обратился за помощью к ОДКБ. Миротворцы уже приступили к выполнению задач в Казахстане. По данным властей, к утру 7 января конституционный порядок в целом восстановлен во всех регионах республики. Самая сложная ситуация сохраняется в Алма-Ате.