Ալեն Սիմոնյանի առանձնատան ծախսերը գաղտնի են պահվում
Ինչպես ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, Ալեն Սիմոնյանը չբավարարվելով բյուջեի հաշվին շուրջ 200 հազար դոլարանոց պադավատ գնելով՝ մի բան էլ Կոնդի կառավարական ամառանոցն էր վերանորոգում այնտեղ տեղափոխվելու համար։
Տեղեկացրել էի, որ ՀՀ կառավարության աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանին հարցում էի հղել՝ պահանջելով պարզաբանել հետևյալ հարցերը․
1 Կառավարական կոնկրետ ո՞ր առանձնատունն է վերանորոգվում Ալեն Սիմոնյանի համար։
2 Ե՞րբ են սկսվել վերանորոգման աշխատանքները և ե՞րբ կավարտվեն դրանք։
3 Որքա՞ն գումար է ծախսվել և ծախսվելու այդ առանձնատան վերանորոգման համար, և ի՞նչ միջոցներից են հատկացվել այդ գումարները։
4 Որքա՞ն գումար է ծախսվելու այդ առանձնատան կահավորման համար։ Ո՞ր ընկերությունից է ձեռք բերվելու կահավորումը, և արդյոք այլ ընկերությունների համար մրցույթ հայտարարվե՞լ է Ալեն Սիմոնյանի կառավարական առանձնատան կահավորման համար, թե՞ գնումը կատարվել է մեկ անձից։
5 Վերանորոգվող այդ առանձնատունը վերջին անգամ ե՞րբ էր վերանորոգվել և որքա՞ն գումար էր ծախսվել այդ նպատակով։
6 Արդյոք ՀՀ ԱԺ նախկին նախագահ, այժմ ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը դեռ շարունակո՞ւմ է բնակվել իր կառավարական առանձնատանը։ Եթե այո, ապա ե՞րբ է պատրաստվում դուրս գալ այնտեղից և վերադարձնել կառավարության հաշվեկշռին։
7 Որքա՞ն գումար էր ծախսվել Արարատ Միրզոյանի առանձնատան վերանորոգման համար, ո՞ր թվականին և ի՞նչ միջոցներից։ Ե՞րբ էր այն վերջին անգամ վերանորոգվել և որքա՞ն գումար էր ծախսվել այդ նպատակով։
8 Որքա՞ն գումար էր ծախսվել Նիկոլ Փաշինյանի առանձնատան վերանորոգման համար, ո՞ր թվականին և ի՞նչ միջոցներից։ Ե՞րբ էր այն վերջին անգամ վերանորոգվել և որքա՞ն գումար էր ծախսվել այդ նպատակով։
Եվ աշխարհի «ամենաժողովրդավար» կառավարությունից պատասխանել են, որ այդ ծախսերը գաղտնի են ու հրապարակման ենթակա չեն։
Իմ հարցմանը Արայիկ Հարությունյանը մասնավորապես պատասխանել է․
««Գնումների մասին» ՀՀ օրենքի 15-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն պետական գաղտնիք պարունակող գնումների պլանում ներառվում են «Հատուկ պետական պաշտպանության ենթակա անձանց անվտանգության ապահովման մասին» ՀՀ օրենքի 5-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված պաշտոնատար անձանց արարողակարգային ծախսերի, կեցության, սննդի և տրանսպորտային սպասարկման (…) համար անհրաժեշտ ապրանքները, աշխատանքները և ծառայությունները:
Հաշվի առնելով վերոնշյալը և հիմք ընդունելով «ՀՀ ԱԺ պատգամավորի գործունեության երաշխիքների» մասին ՀՀ օրենքի 6-րդ հոդվածի 3-րդ մասը, փաստաթղթերին կարող եք ծանոթանալ տեղում՝ այցելելով ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի Առաջին բաժին:
Ինչ վերաբերում է Արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի՝ կառավարական առանձնատանը բնակվելու հարցին, ապա առանձնատներում բնակվում են ՀՀ վարչապետը և Արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն՝ իրենց ընտանիքով»:
Փաստորեն, ընդամենը 3 տարի պահանջվեց, որ կառավարական առանձնատնից պարբերաբար լայվ մտնող, այնտեղի սաունան, սառնարանը, վերանորոգումն ու ամեն անկյունը ցուցադրող «հեղափոխականները» վերածվեն Ջորջ Օրուելի «Անասնաֆերմա»-ի հերոսների։

Расходы на особняк для Алена Симоняна держатся в тайне
Как стало известно ранее, Ален Симонян, не удовлетворившись приобретением за счет госбюджета «падавата» стоимостью около 200 тысяч долларов, решил отремонтировать правительственную дачу в Конде – для ее последующего заселения.
Я уже сообщала, что направила руководителю аппарата правительства РА Араику Арутюняну запрос с требованием прояснить следующие вопросы:
1 Какой конкретно правительственный особняк ремонтируется для Алена Симоняна?
2 Когда начались ремонтные работы и планируется их завершение?
3 Сколько денег было и еще будет потрачено на ремонт этого особняка, из каких средств были выделены эти суммы?
4 Сколько денег будет потрачено на обустройство этого особняка? У какой компании будет приобретена мебель, был ли организован тендер на меблировку правительственного особняка для Алена Симоняна с участием других компаний, или закупка была осуществлена у одного лица?
5 Когда в последний раз ремонтировался этот особняк и какая сумма была на это затрачена?
6 Продолжает ли бывший спикер НС, действующий глава МИД РА Арарат Мирзоян проживать на правительственной даче? Если да, то когда он готовится ее покинуть и вернуть жилье на баланс правительства?
7 Сколько денег было потрачено на ремонт особняка для Арарата Мирзояна, когда и из каких средств это было сделано? Когда этот особняк ремонтировался в последний раз и сколько денег было потрачено с этой целью?
8 Сколько денег было потрачено на ремонт особняка для Никола Пашиняна, когда и на какие средства? Когда он в последний раз ремонтировался и сколько денег было на это потрачено?
Из «самого демократического» правительства мне ответили, что эти расходы являются тайной и не подлежат публикации.
На мой запрос Араик Арутюнян, в частности, ответил:
«Согласно части 2-ой статьи 15 закона РА «О закупках», в план содержащих гостайну закупок включены предусмотренные частью 2-ой статьи 5 закона РА «Об обеспечении безопасности лиц, подлежащих специальной государственной охране» товары, работы и услуги, необходимые для протокольных расходов, проживания, питания и транспортного обслуживания (…).
Учитывая вышеуказанное и принимая за основу часть 3-ью статьи 6 закона РА «О гарантиях деятельности депутата НС РА», с соответствующими документами можете ознакомиться на месте, посетив 1-ый отдел Аппарата премьера РА.
Что касается вопроса пребывания главы МИД Арарата Мирзояна в правительственном особняке, то в правительственных особняках проживают премьер РА и министр ИД – вместе со своими семьями».
Фактически, потребовалось всего 3 года, чтобы «революционеры», периодически выходившие в «лайв» из правительственного особняка, демонстрировавшие там сауну, холодильник, проведенный ремонт и каждый уголок, превратились в героев «Скотного двора» Джорджа Оруэлла.