Բելգիայում ուժի մեջ կմտնի օրենք, որն արգելում է կրել փարաջա
Հասարակական վայրերում փարաջա կրելու արգելքի մասին օրենքը Բելգիայում ուժի մեջ կմտնի հուլիսի 23–ից։ Հինգշաբթի օրենքի տեքստը հրապարակվել է թագավորության պաշտոնական «Moniteur Belge» թերթում Բելգիայի թագավոր Ալբերտ Երկրորդի կողմից դրա վերջնական հատատումից հետո։
Օրենքն ամբողջովին արգելում է Բելգիայի տարածքի հասարակական օգտագործման վայրերում դեմքի մեծ մասը ծածկող քողի կրելը։ «ԻՏԱՌ–ՏԱՍՍ» գործակալության փոխանցմամբ՝ այդ օրենքի խախտման դեպքում գանձվում է 137,5 եվրո տուգանք։
Օրենքը բելգիական խորհրդարանում անցել էր դեռևս նախորդ տարվա ապրիլին, պատգամավորները գրեթե միաձայն կողմ էին քվեարկել դրա անցկացմանը։ Սակայն ձգձգվող քաղաքական ճգնաժամի պատճառով դրա ուժի մեջ մտնելը երկարաձգվեց մեկ տարով։

В Бельгии запретили носить паранджу
В Бельгии опубликован утвержденный королем Альбертом II закон о запрете на ношение паранджи в общественных местах. Он вступит в силу 23 июля.
Закон полностью запрещает «ношение вуали, закрывающей большую часть лица, в местах общественного пользования на территории Королевства Бельгия». За его нарушение будет налагаться штраф в 137,5 евро.
Закон прошел бельгийский парламент еще в апреле прошлого года, причем депутаты поддержали его практически единогласно. Однако из-за затяжного политического кризиса процесс его вступления в силу растянулся на год. По оценкам бельгийских общественных организаций «целевая аудитория» этого закона очень невелика – паранджу, закрывающую практически все лицо, в Бельгии носят всего около 300 женщин. Однако авторы закона подчеркивают его символический смысл, как разграничителя допустимых и неприемлемых норм поведения в современном бельгийском обществе, сообщает «ИТАР-ТАСС».