2021թ․ Հնդկաստանում ռեկորդային թվով վագրեր են սպանվել
Հնդկաստանում 2021 թվականին ռեկորդային թվով վագրեր են սպանվել։ Վագրերի պահպանության հնդկական մարմինը հայտնել է, որ 2021 թվականին ոչնչացման եզրին գտնվող 126 մեծ կատու է սպանվել, ինչը ամենաբարձր ցուցանիշն է տասը տարի առաջ տվյալների հավաքագրման սկսվելուց ի վեր:
Նախկին տարեկան մահացությունների առավելագույն թիվը՝ 121 վագր, եղել է մինչ Վագրերի պահպանության ազգային վարչությունը (NTCA) 2016 թվականին կսկսեր տվյալների հավաքագրումը:
Հնդկաստանում ապրում է աշխարհի վագրերի մոտ 75 տոկոսը: Համարվում է, որ անկախության նվաճման ժամանակ՝ 1947 թվականին, երկրում եղել է մոտ 40 000 վագր, սակայն որսը և բնակության վայրերի կորուստը նրանց թիվը հասցրել է վտանգավոր ցածր մակարդակի:
2010 թվականին Հնդկաստանը և 12 այլ երկրներ մինչև 2022 թվականը վագրերի թիվը կրկնապատկելու մասին համաձայնագիր են ստորագրել: Անցյալ տարի կառավարությունը հայտարարել էր, որ ժամանակից շուտ է հասել նպատակակետին, ըստ գնահատականների՝ 2018-ին եղել է 2967 վագր՝ 2006-ի 1411 արարածի ռեկորդային նվազագույնի համեմատ:
Այս թիվը դեռևս ավելի ցածր է, քան 2002 թվականին, երբ վագրերի պոպուլյացիան կազմում էր մոտ 3700, սակայն վարչապետ Նարենդրա Մոդին այն անվանել է «պատմական» ձեռքբերում:
Վերջին տասնամյակում վագրերը հիմնականում մահացել են «բնական պատճառներով», սակայն շատերը դարձել են նաև որսագողերի և «մարդկանց ու կենդանիների հակամարտությունների» զոհ:
Մարդկանց ոտնձգությունները վագրերի կենսական միջավայրերի նկատմամբ վերջին տասնամյակների ընթացքում շատացել է 1,3 միլիարդ բնակչություն ունեցող երկրում:
Կառավարության տվյալների համաձայն, 2014-2019 թվականներին վագրերի հարձակումների հետևանքով զոհվել է մոտ 225 մարդ:
Wildlife SOS կազմակերպության հիմնադիր Կարթիկ Սաթյանարայանը AFP-ին ասել է, որ մարդկանց և կենդանիների միջև կոնֆլիկտի հետևանքով մահվան պատճառը եղել է «վագրի բնական միջավայրի մասնատումը»։ «Վագրերը բնակվում են ջունգլիների հսկայական տարածքներում և անհնար են համարում առանց մարդկանց բնակավայրերը հատելու այլ անտառներ գաղթելը, ինչը մեծացնում է հակամարտությունների հավանականությունը»,-ասել է նա:
Քննադատներն ասում են, որ կառավարությունը նաև թուլացրել է նախագծերի, ներառյալ հանքարդյունաբերության համար բնապահպանական կանոնակարգերը:
Սաթյանարայանը նաև նշել է, որ որսագողության հիմնական պատճառներից են վագրի կաշվի աճող պահանջարկը և ավանդական չինական բժշկության մեջ վագրի մարմնի մասերի օգտագործումը։
Կառավարությունը, այնուամենայնիվ, ջանքեր է գործադրել վագրերի պոպուլյացիան ավելի լավ կառավարելու համար՝ ողջ երկրում կենդանիների համար 50 բնակավայրեր ամրագրելով:

В Индии в 2021 году погибло рекордное количество тигров
В Индии в 2021 году погибло рекордное количество тигров. Индийский орган по сохранению тигров заявил, что 126 больших кошек, находящихся под угрозой исчезновения, погибли в 2021 году, что является максимальным показателем с момента начала сбора данных 10 лет назад.
Предыдущее максимальное количество смертей в год до того, как Национальное управление по охране тигров (NTCA) начало собирать данные, было в 2016 году, когда погиб 121 тигр.
В Индии проживает около 75 процентов тигров в мире. Считается, что на момент обретения независимости в 1947 году в стране насчитывалось около 40 000 тигров, но охота и потеря среды обитания сократили популяцию до опасно низкого уровня.
В 2010 году Индия и 12 других стран подписали соглашение об увеличении численности тигров вдвое к 2022 году. В прошлом году правительство объявило, что оно достигло целевого показателя досрочно: по оценкам, в 2018 году было 2967 тигров по сравнению с рекордным минимумом в 1411 особей в 2006 году.
Это число все еще ниже, чем в 2002 году, когда популяция тигров составляла около 3700 человек, но премьер-министр Нарендра Моди назвал это «историческим» достижением.
За последнее десятилетие основной причиной смертей тигров были «естественные причины», но многие также стали жертвами браконьеров и «конфликтов между людьми и животными».
Посягательства человека на места обитания тигра увеличились в последние десятилетия в стране с населением 1,3 миллиарда человек.
По данным правительства, с 2014 по 2019 год в результате нападений тигров погибли около 225 человек.
Картик Сатьянараян, основатель организации «Wildlife SOS», сказал агентству AFP, что причиной смерти из-за конфликта между людьми и животными стала «фрагментация естественной среды обитания тигра». «Тигры обитают на обширных территориях джунглей и считают невозможным мигрировать в другие леса, не пересекая человеческие жилища, что увеличивает вероятность конфликта», – сказал он.
Критики говорят, что правительство также ослабило экологические нормы для проектов, включая горнодобывающую промышленность.
Сатьянараян также отметил, что растущий спрос на тигровые шкуры и использование частей тела тигра в традиционной китайской медицине являются одними из основных причин браконьерства.
Правительство, тем не менее, предприняло усилия по более эффективному управлению популяцией тигров, зарезервировав для животных 50 мест обитания по всей стране.