Իսպանիայի կառավարությունը պահպանվողի կարգավիճակ է հատկացրել Կարավաջոյի կտավին
Իսպանիայի կառավարությունը պահպանվողի կարգավիճակ է հատկացրել ոչ մեծ յուղաներկ կտավին, որը, որոշ փորձագետների կարծիքով, կարող է լինել բարոկոյի իտալացի վարպետ Կարավաջոյի գործը, տեղեկացնում է The Guardian-ը։
Մշակութային հետաքրքրության օբյեկտ հայտարարված կտավի նոր՝ պահպանվողի կարգավիճակը փորձագետներին լրացուցիչ ժամանակ կտա՝ ուսումնասիրելու կտավը նրա իսկական հեղինակին պարզելու համար, քանի որ մինչ այդ համարվում էր, որ այն ընդամենը պատճեն է։
Իր հայտարարությունում Մադրիդի տարածաշրջանային կառավարությունը կտավը բնութագրել է որպես «իտալական նատուրալիզմի գերազանցության եւ գեղանկարչական վարպետության օրինակ», որը զգալի ազդեցություն է թողել 17-րդ դարի գեղանկարչության վրա։
«Փշե պսակ» կտավը այս տարեսկզբին հայտնվեց թերթերի վերնագրերում, երբ աճուրդի հանվեց Մադրիդի Ansorena աճուրդների տանը եւ արտահանումից լրացուցիչ պաշտպանություն ստացավ Իսպանիայի կառավարության կողմից։
Վաճառքից մի քանի օր առաջ Պրադո թանգարանը կապվեց Իսպանիայի մշակույթի նախարարության հետ եւ ապացույցներ ներկայացրեց, որ ստեղծագործությունը կարող էր նկարված լինել հենց վարպետի կողմից։
Մինչ այդ պահը «Փշե պսակը» վերագրվում էր 17-րդ դարի նկարիչ Խոսե դե Ռիբերայի՝ Կարավաջոյի երկրպագուի արվեստանոցին, կտավը հայտնի է նաեւ որպես «Lo Spagnoletto» կամ «Փոքրիկ իսպանացի», 1500 եվրո մեկնարկային գնով։ Եթե իրականում սա Կարավաջոյի գործն է, այն կգնահատվի մոտավորպես 50 մլն եվրո։
Չնայած սպասվում է, որ գիտնականների հետազոտությունները կշարունակվեն, Մադրիդի կառավարությունը նշել է. «Վերջին մի քանի ամիսներին ի հայտ եկած տեղեկությունը, փորձագետների կատարած հետազոտությունների հետ միասին, հաստատում է տեսությունն այն մասին, որ սա Կարավաջոյի գործն է»։

Правительство Испании предоставило охраняемый статус предполагаемой картине Караваджо
Правительство Испании предоставило охраняемый статус небольшой картине, написанной маслом, которая, по мнению некоторых экспертов, может быть работой итальянского мастера барокко Караваджо, сообщает «The Guardian».
Объявленный объектом культурного интереса, новый охраняемый статус даст экспертам дополнительное время для изучения картины в надежде определить ее истинное авторство, поскольку ранее считалось, что это всего лишь копия.
В своем заявлении региональное правительство Мадрида охарактеризовало картину как «пример превосходства и живописного мастерства итальянского натурализма», оказавшего значительное влияние на живопись 17-го века в регионе.
Картина под названием «Терновый венец» попала в заголовки газет в начале этого года, когда она была снята с аукциона в аукционном доме «Ansorena» в Мадриде и дополнительно защищена запретом на экспорт, изданным испанским правительством.
За несколько дней до продажи музей Прадо связался с Министерством культуры Испании и предоставил доказательства того, что произведение могло быть написано самим мастером.
До этого момента «Терновый венец» приписывался мастерской художника 17 века Хосе де Риберы, поклонника Караваджо, известного также как «Lo Spagnoletto» или «Маленький испанец», со стартовой ставкой в 1500 евро. Если на самом деле это произведение Караваджо, оно будет оценено примерно в 50 миллионов евро.
Хотя ожидается, что исследования ученых продолжатся, правительство Мадрида отметило: «Информация, появившаяся за последние несколько месяцев, вместе с исследованиями, проведенными экспертами, подтверждает теорию о том, что это работа Караваджо».