«Հայաստան» խմբակցությունը «13-րդ աշխատավարձը» կուղղի բարեգործության. Ագնեսսա Խամոյան
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի որոշմամբ բաժանված պարգեւատրումները ընդդիմադիր «Հայաստան» խմբակցությունը կօգտագործի բարեգործական նպատակով։ Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց խմբակցության պատգամավոր Ագնեսսա Խամոյանը։
«Մեր խմբակցության պատգամավորները նույնպես ստացել են այսպես կոչված՝ 13–րդ աշխատավարձերը, որը պարգեւատրում է։ Ինչպես նախորդ անգամ, այնպես էլ հիմա «Հայաստան» խմբակցությունը պարգեւատրումները չի ծառայեցնի սեփական նպատակների համար, այլ կուղղի բարեգործության։ Նախորդ անգամ խմբակցությունը որոշել էր պարգեւատրումները տրամադրել Արցախում զինվորների համար գործող Քերոլայն Քոքսի անվան վերականգնողական կենտրոնին, իսկ այս անգամ որոշում է կայացվել է, որ յուրաքանչյուր պատգամավոր իր հայեցողությամբ այդ գումարը կծախսի որեւէ բարեգործության համար»,–ասաց Ագնեսսա Խամոյանը։
Հիշեցնենք, որ 8-րդ գումարման պատգամավորները պարգեւատրվել էին նաեւ ամիսներ առաջ՝ անկախության 30-ամյակի առթիվ։ Բացի աշխատավարձից, պատգամավորները պատգամավորական ծախսերի համար ստանում են 250 000 դրամ, նախկինում այն կազմում էր 50 000 դրամ։ Դեռ հոկտեմբեր ամսին, «Հայաստան» խմբակցությունը դիմել էր Սահմանադրական դատարան՝ ամեն ամիս պատգամավորներին տրվող 250 000 դրամների հարցով։ Խմբակցությունը դիմումում վիճարկել էր պետական քաղաքական պաշտոնյաների` ՀՀ նախագահի, վարչապետի, փոխվարչապետերի, նախարարների, նախարարների տեղակալների, պատգամավորների պարգեւատրման համակարգը։
«Թեեւ ՍԴ–ն մերժել է մեր խմբակցության դիմումը հիմնավորելով, որ հարցը գտնվում է պետական քաղաքականության ոլորտում եւ սահմանադրականության խնդիր չի առաջացնում, այդուհանդերձ մենք շարունակելու ենք հետեւողական լինել պարգեւավճարների եւ պարգեւատրումների հարցում, իսկ թե ինչ ձեւով, հավելյալ կտեղեկացնենք»,–հավելեց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Ագնեսսա Խամոյանը։

Фракция «Армения» направит «13-ую зарплату» на благотворительность – Агнесса Хамоян
Полученные решением председателя НС Алена Симоняна премии оппозиционная фракция «Армения» направит на благотворительность. Об этом в беседе с корреспондентом «News.am» сообщила депутат от фракции Агнесса Хамоян.
«Депутаты нашей фракции также получили так называемую «13-ую зарплату». И, как в прошлый раз, так и сейчас фракция «Армения» намерена направить полученную сумму на благотворительность. В прошлый раз фракция решила предоставить премии действующему в Арцахе реабилитационному центру имени Кэролайн Кокс, на этот раз было принято решение, что каждый депутат по своему усмотрению потратит эту сумму в благотворительных целях», – пояснила Хамоян.
Напомним, что депутаты парламента восьмого созыва получили премии и несколько месяцев назад, по случаю 30-летия независимости Армении. Помимо заработной платы, они получают также сумму на депутатские расходы в размере 250 000 вместо прежних 50 000 драмов.
Еще в октябре фракция блока «Армения» обратилась в Конституционный суд по поводу ежемесячной выдачи депутатам 250 000 драмов. В заявлении она оспорила систему премирования государственных политических должностных лиц – президента, премьер-министра, вице-премьеров, министров, заместителей министров, депутатов.
«Несмотря на то, что Конституционный суд Армении отклонил заявление нашей фракции, аргументируя это тем, что вопрос находится в сфере государственной политики и не представляет конституционной проблемы, тем не менее, мы продолжим быть последовательными в вопросе премий, а каким образом – сообщим дополнительно», – добавила депутат.