Forbes-ը հրապարակել է 2021թ.-ին ամենից շատ հարստացած ռուս գործարարների ցանկը
2021 թվականին բոլորից շատ հարստացած ռուս միլիարդատերերի ցանկը գլխավորել է Telegram մեսենջերի ստեղծող Պավել Դուրովը: Նրա կարողությունն աճել է 13,81 մլրդ դոլարով՝ հասնելով 17,24 մլրդ-ի:
Այս մասին գրում է ՏԱՍՍ գործակալությունը՝ մեջբերելով Forbes ամսագրի տվյալները, որոնց համաձայն՝ Դուրովի կարողությունը կտրուկ աճել է իր գլխավոր ակտիվի գնահատման աճի շնորհիվ: Մարտին Telegram-ն առաջին անգամ սեփական պարտատոմսերն է թողարկել և շուկայում 1 մլրդ դոլար գրավել: Բացի այդ, անցնող տարվա ընթացքում ծառայությունը կտրուկ մեծացրել է օգտատերերի բազան: Telegram-ում գրանցվել է 70 մլն նոր օգտատեր:
Երկրորդ տեղում Wildberries ընկերության հիմնադիր Տատյանա Բակալչուկը, որի կարողությունն աճել է 11,92 մլրդ դոլարով՝ հասնելով 13,02 մլրդ-ի: Առաջատարների եռյակը եզրափակում է «Եվրոխիմ» և Սիբիրի ածխարդյունաբերական ընկերության հիմնական բաժնետեր Անդրեյ Մալնիչենկոն, որի կարողության աճը մեկ տարում կազմել է 10,60մլրդ դոլար:
Ռուսաստանի հաջողակ գործարարների առաջատար տասնյակում տեղ են գտել նաև «Սևերստալ» ընկերության տնօրենների խորհրդի նախագահ Ալեքսեյ Մորդաշովը և նրա ընտանիքը (+$6,83 մլրդ), «Լուկօյլի» ղեկավար Վագիտ Ալեկպերովը (+$6,44 մլրդ), Playrix տեսախաղեր ծրագրավորող ընկերության հիմնադիրներ Իգոր և Դմիտրի Բուխմանները (+$4,76 մլրդ՝ յուրաքանչյուրը), «Սիբուր» և «Նովատեկ» ընկերությունների տնօրենների խորհրդի անդամ Գենադի Տիմչենկոն (+$4,35 մլրդ), «Նովատեկի» ղեկավար Լեոնիդ Միխելսոնը (+$4,21 մլրդ), բանկիր Օլեգ Տինկովը (+$3,42 մլրդ), «Լուկօյլի» բաժնետեր և «Սպարտակ» ֆուտբոլային ակումբի սեփականատեր Լեոնիդ Ֆեդունը և նրա ընտանիքը (+$3,41 մլրդ):
Երկրորդ տեղում Wildberries ընկերության հիմնադիր Տատյանա Բակալչուկը, որի կարողությունն աճել է 11,92 մլրդ դոլարով՝ հասնելով 13,02 մլրդ-ի: Առաջատարների եռյակը եզրափակում է «Եվրոխիմ» և Սիբիրի ածխարդյունաբերական ընկերության հիմնական բաժնետեր Անդրեյ Մալնիչենկոն, որի կարողության աճը մեկ տարում կազմել է 10,60 մլրդ դոլար:

«Forbes» опубликовал рейтинг наиболее разбогатевших в 2021 году российских миллиардеров
Рейтинг российских миллиардеров, больше всех разбогатевших в 2021 году, возглавил создатель мессенджера «Telegram» Павел Дуров. Его состояние выросло на $13,81 млрд, до $17,24 млрд, сообщается на сайте журнала «Forbes», передает ТАСС.
По данным журнала, состояние Дурова резко увеличилось благодаря росту оценки его главного актива. В марте 2021 года «Telegram» впервые разместил собственные облигации и привлек на рынке $1 млрд. Также в уходящем году мессенджер резко нарастил пользовательскую базу после сбоя в работе «Facebook», «Instagram» и «WhatsApp» в октябре 2021 года. В «Telegram» зарегистрировались 70 млн новых пользователей.
На втором месте основательница «Wildberries» Татьяна Бакальчук, чье состояние выросло на $11,92 млрд (до $13,02 млрд). По данным журнала, росту стоимости «Wildberries» способствовало успешное первичное публичное предложение акций (IPO) «Ozon», главного конкурента «Wildberries». Тройку лидеров замыкает основной акционер «Еврохим» и СУЭК Андрей Мельниченко, прирост состояния которого за год составил $10,60 млрд. Мельниченко в 2021 году значительно увеличил свое состояние за счет роста цен на добываемое его компаниями сырье и выпускаемую продукцию: биржевые цены на уголь за год выросли вдвое, мировая цена азотных удобрений выросла в четыре раза, фосфорных – в два раза, калийных – в три раза, пишет «Forbes».
В десятку самых успешных бизнесменов России также вошли председатель совета директоров «Северстали» Алексей Мордашов и его семья (+$6,83 млрд), глава «Лукойла» Вагит Алекперов (+$6,44 млрд), основатели компании-разработчика видеоигр Playrix Игорь и Дмитрий Бухманы (+$4,76 млрд у каждого), член совета директоров «Сибура» и «Новатэка» Геннадий Тимченко (+$4,35 млрд), глава «Новатэка» Леонид Михельсон (+$4,21 млрд), банкир Олег Тиньков (+$3,42 млрд), акционер «Лукойла» и владелец ФК «Спартак» Леонид Федун и его семья (+$3,41 млрд).