Դատական համակարգում մեծ աղմուկ է հասունանում․ «Ժողովուրդ»
«Ժողովուրդ» օրաթերթը գրում է. «Ժողովուրդ» օրաթերթը տեղեկացավ, որ դատական համակարգում մեծ աղմուկ է հասունանում եւ դատավորները որոշել են լռելու փոխարեն հրապարակային պայքարել: Բանն այն է, որ արդեն դատավորների մի խումբ դատական համակարգում առկա իրավիճակի մասով դիմում է ներկայացրել ինչպես ԲԴԽ ին, այնպես էլ Արդարադատության նախարարին ու անգամ ներքին խոսակցության ժամանակ կարծիք են հայտնել,որ ոչ մի սպասելիք չունեն:
Այս իրավիճակը սկսվեց այն բանից հետո, երբ ՀՀ դատական համակարգում մի շարք դատավորներ հրաժարվեցին քաղաքական իշխանությունների հաճո որոշումներ կայացնել, ինչի արդյունքում դատավորների նկատմամբ 8 ամսվա ընթացքում 22 կարգապահական վարույթ է հարուցվել, իսկ ահա 2020 թվականի ընթացքում վարույթների թիվը եղել է 11-ը: Ասել է թե վարույթների թիվը նախորդ տարվա համեմատ կրկնապատվել է:
Արդյունքում ԲԴխ-ի, Արդարադատության նախարարության թիրախում հայտնվեցին Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավորներ՝ Զարուհի Նախշքարյանը, Գայանե Մազմանյանը, Մուրադ Հովակիմյանը, Արման Հովհաննիսյանը, Դավիթ Գրիգորյանը, Վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավորներ՝ Սերգեյ Մարաբյանը և Ալեքսանդր Ազարյանը, իսկ ահա օրերս հաստատվեց, որ քաղաքական իշխանությունները պատերազմ են հայտարարել ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Վազգեն Ռշտունուն:
Վերոնշյալ անձանց մեջ կան դատավորներ, որոնց լիզորությունները ամեն կերպ ցանկանում են դադարեցնել եւ նրանցից առաջինը դատավոր Զարուհի Նախշքարյանն է, որի մասով էլ դրական արդյունքի հասնելուց հետո դատական համակարգը որոշել է չլռել ու կոնկրետ բունտի է պատրաստվում:

В судебной системе назревает бунт – «Жоховурд»
В судебной системе назревает большой скандал, и судьи решили не молчать, а публично бороться. Об этом пишет газета «Жоховурд».
Дело в том, что группа судей уже подала заявление как в ВСС, так и министру юстиции по поводу текущей ситуации в судебной системе, и даже в ходе внутреннего разговора выразили мнение о том, что у них нет никаких ожиданий.
Данная ситуация возникла после того, как целый ряд судей отказался принимать решения в пользу политических властей, в результате чего в отношении судей за 8 месяцев было возбуждено 22 дисциплинарных производства, а в течение 2020 года количество производств было 11. То есть количество возбужденных производств в сравнении с прошлым годом увеличилось вдвое.
«В итоге, под прицелом ВСС, Министерства юстиции РА оказались судьи суда первой инстанции общей юрисдикции города Ереван Заруи Нахшкарян, Гаяне Мазманян, Мурад Овакимян, Арман Ованнисян, Давид Григорян, судьи Апелляционного уголовного суда Сергей Марабян и Александр Азарян. А на днях также подтвердилось, что политические власти объявили войну и судье Апелляционного уголовного суда республики Вазгену Рштуни.
Среди вышеперечисленных лиц есть судьи, полномочия которых они хотят любым способом приостановить, и первая из них – судья Заруи Нахшкарян, по части которой после получения положительного результата судебная власть решила не молчать и готовится к конкретному бунту», – отмечает газета.