Հուլիսի 11–ին Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի արտահերթ նիստից հետո ԿԸՀ նախագահ Գարեգին Ազարյանը լրագրողներին հայտնել էր, որ թեև սկզբում դիմել է ՄԻՊ–ի կողմից ԿԸՀ անդամ նշանակվելու համար, սակայն հետո հրաժարվել է, քանի որ, ինչպես Գարեգին Ազարյանն է մի քանի անգամ կրկնել, ավելի նպատակահարմար է գտել, որ ԿԸՀ գործող նախագահը նշանակվի ոչ թե ՄԻՊ–ի, այլ մեկ այլ մարմնի կողմից, և այդ հարցով դիմել է ՀՀ վճռաբեկ դատարան:
Ուշագրավ է, սակայն, որ ինչպես ՄԻՊ գրասենյակից են հաղորդել «7օր»–ին, հուլիսի 7–ինԱզարյանը մասնակցե՛լ է ՄԻՊ–ի կողմից ԿԸՀ անդամ նշանակվելու մրցույթին, հարցազրույցի ժամանակ պատասխանել է ՄԻՊ գրասենյակի հանձնաժողովի անդամների առնվազն 5 հարցի։ Այսինքն՝ Գարեգին Ազարյանը ոչ թե ինքն է հրաժարվել ՄԻՊ–ի կողմից նշանակվել ԿԸՀ անդամ, այլ պարզապես չի հաղթահարել մրցույթը։
Նույն իրավիճակն է նաև ԿԸՀ նախկին քարտուղար, ՀՀԿ–ական Աբրամ Բախչագուլյանի առնչությամբ։ ՄԻՊ գրասենյակից «7օր»–ին ասել են, որ Աբրամ Բախչագուլյանը հուլիսի 7–ին նույնպես մասնակցել է ՄԻՊ–ի մրցույթին: Փաստորեն, ինչպես Գարեգին Ազարյանը, նա ևս չի՛ հաղթահարել հարցազրույցի փուլը։ Հատկանշական է, որ Աբրամ Բախչագուլյանը «7օր»–ի հետ զրույցում պնդել էր, թե ինքնաբացարկ է հայտնել, անձամբ է հրաժարվել ԿԸՀ անդամ լինելուց, քանի որ իրեն այլ պաշտոն են առաջարկել։ Կարելի է ենթադրել, որ թե՛ Գարեգին Ազարյանը, և թե՛ Աբրամ Բախչագուլյանը Մարդու իրավունքների պաշտպանի հայտարարած ԿԸՀ անդամների մրցույթը չհաղթահարած այն 4 թեկնածուներից երկուսն են, ովքեր պատշաճչենհիմնավորելիրենցքաղաքականչեզոքությունը:
Նշենք, որ այս պատմություններից հետո Գարեգին Ազարյանը ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրամանագրով և Վճռաբեկ դատարանի նախագահի առաջարկով նշանակվել է Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի անդամ, իսկ Աբրամ Բախչագուլյանը ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի որոշմամբ նշանակվել էԳյուղատնտեսության նախարարությանսննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայության պետ։
Ազարյանն ու Բախչագուլյանը սո՞ւտ են խոսում
Ուշագրավ է, սակայն, որ ինչպես ՄԻՊ գրասենյակից են հաղորդել «7օր»–ին, հուլիսի 7–ին Ազարյանը մասնակցե՛լ է ՄԻՊ–ի կողմից ԿԸՀ անդամ նշանակվելու մրցույթին, հարցազրույցի ժամանակ պատասխանել է ՄԻՊ գրասենյակի հանձնաժողովի անդամների առնվազն 5 հարցի։ Այսինքն՝ Գարեգին Ազարյանը ոչ թե ինքն է հրաժարվել ՄԻՊ–ի կողմից նշանակվել ԿԸՀ անդամ, այլ պարզապես չի հաղթահարել մրցույթը։
Նույն իրավիճակն է նաև ԿԸՀ նախկին քարտուղար, ՀՀԿ–ական Աբրամ Բախչագուլյանի առնչությամբ։ ՄԻՊ գրասենյակից «7օր»–ին ասել են, որ Աբրամ Բախչագուլյանը հուլիսի 7–ին նույնպես մասնակցել է ՄԻՊ–ի մրցույթին: Փաստորեն, ինչպես Գարեգին Ազարյանը, նա ևս չի՛ հաղթահարել հարցազրույցի փուլը։ Հատկանշական է, որ Աբրամ Բախչագուլյանը «7օր»–ի հետ զրույցում պնդել էր, թե ինքնաբացարկ է հայտնել, անձամբ է հրաժարվել ԿԸՀ անդամ լինելուց, քանի որ իրեն այլ պաշտոն են առաջարկել։ Կարելի է ենթադրել, որ թե՛ Գարեգին Ազարյանը, և թե՛ Աբրամ Բախչագուլյանը Մարդու իրավունքների պաշտպանի հայտարարած ԿԸՀ անդամների մրցույթը չհաղթահարած այն 4 թեկնածուներից երկուսն են, ովքեր պատշաճ չեն հիմնավորել իրենց քաղաքական չեզոքությունը:
Նշենք, որ այս պատմություններից հետո Գարեգին Ազարյանը ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրամանագրով և Վճռաբեկ դատարանի նախագահի առաջարկով նշանակվել է Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի անդամ, իսկ Աբրամ Բախչագուլյանը ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի որոշմամբ նշանակվել է Գյուղատնտեսության նախարարության սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայության պետ։

11 июля после последнего заседания Центральной избирательной комиссии в действующем составе председатель ЦИК Гарегин Азарян коснулся вопроса о самоотводе избранных омбудсменом РА Кареном Андреасяном новых членов ЦИК. Он заявил, что хотя вначале обращался с вопросом о вступлении в членство ЦИК от имени омбудсмена, однако затем он отказался, так как посчитал более целесообразным, чтобы председатель ЦИК назначался не от имени омбудсмена, а от имени другого органа. По этому вопросу он обратился в Кассационный суд.
Примечательно, однако, что из офиса омбудсмена РА сообщили «7or», что 7 июля Гарегин Азарян принял участие на конкурсе по вступлению в членство ЦИК от имени омбудсмена и в ходе собеседования ответил как минимум на 5 вопросов членов комиссии офиса омбудсмена. То, что он не был избран членом ЦИК от имени Карена Андреасяна, Азарян узнал 9 июля из распространенного омбудсменом заявления. То есть, выходит, что Гарегин Азарян не сам отказался от вступления в членство ЦИК от имени омбудсмена, а просто не преодолел конкурсный барьер.
Дела обстоят так же и с бывшим секретарем ЦИК, членом РПА Абрамом Бахчагуляном. Из офиса омбудсмена РА сообщили «7or», что 7 июля Абрам Бахчагулян принял участие на конкурсе по вступлению в членство ЦИК от имени омбудсмена, но так же, как и Азарян, не прошел конкурс. Однако, сам Бахчагулян отметил в беседе с «7or», что объявил о самоотводе и лично отказался от вступления в членство ЦИК, так как ему предложили другую должность.
Можно предположить, что и Гарегин Азарян, и Абрам Бахчагулян являются теми двумя непреодолевшими конкурсный барьер кандидатами в члены ЦИК от имени омбудсмена РА из 4, которые не сумели должным образом аргументировать свою политическую нейтральность.
Отметим, что после этих событий, согласно указу президента РА Сержа Саргсяна и по предложению председателя Кассационного суда, Гарегин Азарян былназначен членом ЦИК, а Абрам Бахчагулян – по решению премьер-министра РА Тиграна Саркисяна, сталначальником Государственной службы безопасности продуктов питания при Министерстве сельского хозяйства.
Азарян и Бахчагулян обманывают?
Отметим, что после этих событий, согласно указу президента РА Сержа Саргсяна и по предложению председателя Кассационного суда, Гарегин Азарян был назначен членом ЦИК, а Абрам Бахчагулян – по решению премьер-министра РА Тиграна Саркисяна, стал начальником Государственной службы безопасности продуктов питания при Министерстве сельского хозяйства.