Ֆրանսիայում կկազմակերպվի Սերգեյ Փարաջանովի ֆիլմերի ցուցադրությունը
Փարիզի Պոմպիդու կենտրոնի Ժամանակակից արվեստի պետական թանգարանում դեկտեմբերի 15-ին տեղի կունենա Սերգեյ Փարաջանովի «Տրիպտիխ»-ի` «Կիևյան որմնանկարներ» (1966թ.), «Հակոբ Հովնաթանյան» (1967թ.) և «Արաբանախշեր Փիրոսմանիի թեմաներով» (1985թ.) ֆիլմերի ցուցադրությունը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնը հայտնում է, որ ցուցադրությունն իրականացվում է ֆիլմերի՝ Պոմպիդու կենտրոնին հանձնման արարողության առիթով։
Ֆիլմերը վերականգնվել են «Հայկական կինոյի դասականներ» նախագծի շրջանակներում Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի և «Համո Բեկ-Նազարով» նախագծի կողմից: Վերականգնումը հովանավորել են «Ֆիքսաֆիլմ» և «Կինոկլասիկա» կազմակերպությունները:
Վերականգնված ֆիլմերի նոր` 35 մմ ժապավենային պատճենների տպագրությունը հովանավորել է Հայկական բարեգործական ընդհանուր միությունը /ՀԲԸՄ/` Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի, Պոմպիդու կենտրոնի, Նյու Յորքի ժամանակակից արվեստի թանգարանի (MoMA), Դովժենկո կենտրոնի և Վրաստանի կինոստուդիայի մշտական արխիվային հավաքածուների համար:
Ցուցադրությունը կուղեկցվի Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի գործընկեր «Հայ կինոյի դասականներ» ծրագրի խնամարկու և ֆիլմերի վերականգնման բրիտանացի փորձագետ Դանիել Բըրդի ներածական խոսքով։

Во Франции пройдет показ фильмов Сергея Параджанова
15 декабря в Государственном музее современного искусства в Центре Помпиду в Париже состоится показ фильмов Сергея Параджанова «Триптих», «Киевские фрески» (1966), «Акоп Овнатанян» (1967).
Как передает «Арменпресс», Национальный киноцентр Армении сообщает, что показ фильмов проводится по случаю церемонии их передачи Центру Помпиду.
Фильмы были отреставрированы в рамках проектов «Классика армянского кино» студией «Амо Бек-Назаров» и Национальным киноцентром Армении. Реставрацию спонсировали компании «Fixafilm» и «Киноклассика».
Копирование 35-миллиметровых лент восстановленных фильмов для постоянных архивных фондов Национального киноцентра Армении, Центра Помпиду, Музея современного искусства в Нью-Йорке, Центра Довженко и Грузинской киностудии обеспечил Всеобщий армянский благотворительный союз (AGBU).
До показа со вступительной речью выступит британский специалист по реставрации кинолент, куратор программы «Классика армянского кино», партнер Национального киноцентра Армении Дэниэл Берд.