Ժողովրդավարությունը և պոպուլիզմը․ ինչո՞ւ են իշխանության գալիս պոպուլիստները․ Անդրանիկ Թևանյանի զեկույցը միջազգային կոնֆերանսում (տեսանյութ)
Ժողովրդավարակա՞ն են արդյոք այն տրանզիտային երկրները (օրինակ՝ Հայաստանը), որտեղ իշխանության են եկել պոպուլիստներն ամբոխի միջոցով։ Պատասխան՝ ո՛չ, դրանք ժողովրդավարական չեն։
Իրական ժողովրդավարական արժեքները խեղաթյուրվել են։ Ամբոխավարությունը ժողովրդավարության տեղ անցկացնելը գռեհկություն է։
Երբ Արևմուտքը Նիկոլ Փաշինյանին համարում է ժողովրդավար, երբ ԱՄՆ–ը նրան հրավիրում է մասնակցելու ժողովրդավարական երկրների գագաթնաժողովին, հասկանում ես, որ արևմտյան «պոլիտբյուրոն» արժեքները ստորադասում է աշխարհաքաղաքական շահերին՝ առաջնորդվելով «Շան որդի է, բայց մե՛ր շան որդին է» տխրահռչակ կարգախոսով։
Ժողովրդավարությունն աշխարհում ճգնաժամի մեջ է։ Ձևախեղվել են արժեքները։ Առաջացել է նոր «երկաթյա վարագույր» այսպես կոչված ժողովրդավարական ու ոչ ժողովրդավարական երկրների միջև։ Այդ վարագույրն այս անգամ կախվել է Արևմուտքի կողմից։
Եթե ԽՍՀՄ գոյության տարիներին «երկաթյա վարագույրը» կոմունիստական ու ոչ կոմունիստական պետությունների բաժանումն էր, ապա հիմա ազդեցության գոտիների որոշման այլ չափորոշիչներ կան։ Եթե հակառուսական գծի մեջ ես (կամ գոնե հակաչինական, հակաիրանական), ապա արևմտյան «պոլիտբյուրոն» քեզ կտա ժողովրդավարական երկրի «լիցենզիա»։ Ահա այդպես են ժողովրդավարական գնահատվել մարդատյաց Սահակաշվիլու, Ուկրաինան կոռուպցիայի մեջ թաղած ու հետընթաց ապահոված Պորոշենկոյի, Հայաստանի ու Արցախի գլխին մեծագույն ողբերգություն բերած Փաշինյանի գլխավորած ռեժիմները։ Դրանք իրականում օխլոկրատիայի տարատեսակներ են (ամբոխի իշխանություն), որոնք ավելի վատ կառավարման ռեժիմ են, քան ավտորիտարիզմը։ Քանզի օխլոկրատիան շատ կարճ ժամանակահատվածում հակված է վերածվելու տիրանիայի՝ անձնիշխանության։
Փարիզի «1717» ինստիտուտն իր ռուսաստանյան գործընկերների հետ «Համաշխարհային ժողովրդավարության հիմնահարցերը և հեռանկարները․ ինքնիշխանության ու վասալության արանքում» թեմայով միջազգային կոնֆերանս էր կազմակերպել։ Կոնֆերանսին իրենց զեկույցները ներկայացրեցին քաղաքական գործիչներ և փորձագետներ աշխարհի բազմաթիվ երկրներից։
Ուշագրավ էր Գերմանիայի Բունդեսթագի պատգամավոր, «Այլընտրանք Գերմանիայի համար» կուսակցության ներկայացուցիչ Վալդեմար Հերտի ներկայացրած տեղեկությունն այն մասին, որ իրենց մոտ մշակույթի, էկոնոմիկայի նախարարներ են դարձել մարդիկ, ովքեր մինչև պաշտոնի անցնելը հրապարակավ հանդես են եկել Գերմանիայի ու գերմանացիների դեմ՝ հայտարարելով, որ Գերմանիան հանուն գլոբալ շահերի պետք է վերանա։ Ինչպես ասում են՝ մի տնից չենք, մի հալի ենք։
Ինքս որպես զեկուցող հեռավար տարբերակով մասնակցել եմ այդ կոնֆերանսին։ Խոսել եմ «Ժողովրդավարությունը և պոպուլիզմը․ ինչո՞ւ են իշխանության գալիս պոպուլիստները» թեմայով։

Демократия и популизм: почему к власти приходят популисты? – доклад Андраника Теваняна на международной конференции (видео)
Являются ли демократическими те транзитные страны (например, Армения), в которых к власти посредством толпы пришли популисты? Ответ – нет, они не являются демократическими.
Реальные демократические ценности оказались извращены. Попытки выдать охлократию за демократию попросту вульгарны.
Когда Запад считает Никола Пашиняна демократом, когда США приглашают его участвовать в саммите демократических стран, понимаешь, что западное «политбюро» ставит геополитические интересы превыше демократических ценностей, руководствуясь печально известным лозунгом «Он – сукин сын, но это наш сукин сын».
Демократия в мире пребывает в кризисе. Ее ценности извращены. Возник новый «железный занавес» между так называемыми демократическими и недемократическими странами. Данный занавес в этот раз был повешен Западом.
Если в годы существования СССР «железный занавес» разделял коммунистические страны от некоммунистических, то сейчас существуют иные критерии определения зон влияния. Если ты придерживаешься антироссийской линии (или хотя бы антикитайской или антииранской), то западное «политбюро» выдаст тебе «лицензию» демократической страны. Именно так и были провозглашены демократическими режимы, возглавляемые Саакашвили, утопившим Украину в коррупции и обеспечившим регресс страны Порошенко, принесшим Армении и Арцаху величайшую трагедию Пашиняном. В реальности они являются разновидностями охлократии (власти толпы), которые сами по себе – режимы намного хуже, чем авторитаризм. Охлократии склонны превращаться в очень короткие сроки в тиранию – единоличную власть.
Парижский «Институт 1717» организовал вместе со своими российскими коллегами международную конференцию «Проблемы и перспективы мировой демократии: между суверенитетом и вассалитетом». На конференции свои доклады представили политические деятели и эксперты из многих стран мира.
Примечательной была информация, представленная депутатом немецкого Бундестага, представителем партии «Альтернатива для Германии» Вальдемаром Гердтом о том, что у них министрами культуры и экономики стали люди, которые до получения должностей публично выступали против Германии и немцев, заявляя, что во имя глобальных интересов Германия должна исчезнуть. Как говорится, где-то мы это уже проходили.
Я принял участие в этой конференции по видеосвязи и представил доклад на тему «Демократия и популизм: почему к власти приходят популисты?».