Բակո Սահակյան. «Արցախը պատրաստ է փոխզիջման»
«The Washington Post»-ի թղթակիցը՝ Ուիլլ Ինգլանդը, ժամանել է Ստեփանակերտ և ղարաբաղյան հակամարտության մասին հոդվածների շարք գրել: 2-րդ հոդվածում նա ներկայացրել է իր հանդիպումները նախագահ Բակո Սահակյանի, արդեն նախկին արտգործնախարար Գեորգի Պետրոսյանի, ԱԳ նախարարի նախկին տեղակալ Մասիս Մայիլյանի հետ:
«ArtsakhNews.am»–ի փոխանցմամբ՝ իր աշխատասենյակում տված հարցազրույցում նախագահ Սահակյանն ասել է, որ առանց բանակցություններին հանրապետության ուղղակի մասնակցության՝ խնդրի լուծումն անհնար է:
«Լեռնային Ղարաբաղը պատրաստ է փոխզիջման, բայց այն պետք է հնարավորություն ունենա ուղղակիորեն Ադրբեջանի հետ քննարկել հարցը»,-նշել է նախագահ Սահակյանը:
Արցախի նախագահը, խոսելով բանակցելու անհրաժեշտության մասին, ասել է, որ ամեն դեպքում ցանկանում է զգուշավոր լինել՝ չտապալելու Մինսկի խմբի գործընթացը:
«Շարունակվող բանակցություններն օգնեցին Ղարաբաղին ձեռք բերել որոշակի խաղաղություն և կայունություն-ասել է նա,–մենք գնահատում ենք ցանկացած այսպիսի հանդիպում անգամ խեղված ձևաչափով, և այս հանդիպումները կմոտեցնեն Ղարաբաղի մասնակցությունը բանակցություններին»:

Бако Саакян: «Нагорный Карабах готов к компромиссу»
Американская газета «The Washington Post» опубликовала второй материал журналиста Уилла Ингланда «Нагорный Карабах хочет за стол переговоров». В статье представлены беседы с президентом НКР Бако Саакяном, уже бывшим министром иностранных дел Георгием Петросяном, бывшим замминистра иностранных дел Масисом Маиляном.
Как передает сайт «ArtsakhNews.am», во время интервью Бако Саакян заявил, что без непосредственного участия республики урегулирование невозможно.
«Нагорный Карабах готов к компромиссу» и «он должен иметь возможность обсудить этот вопрос непосредственно с Азербайджаном», - отметил президент Саакян.
Настаивая на необходимости вовлечения Степанакерта в переговорный процесс, Саакян, тем не менее, говорит, что следует быть осторожным, чтобы не навредить работе Минской группы в целом.
По его словам, продолжающиеся переговоры принесли Карабаху некоторую долю мира и стабильности.
«Мы ценим каждую встречу, даже в искаженном формате, и эти встречи приблизят Нагорный Карабах к участию в этих переговорах», - заявил президент НКР.