ՄԻԵԴ-ը գերեվարված 4 զինծառայողի վերաբերյալ միջանկյալ միջոց կիրառելու մասին որոշում է կայացրել
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը Ադրբեջանի կողմից գերեվարված 4 զինծառայողի վերաբերյալ միջանկյալ միջոց կիրառելու մասին որոշում է կայացրել: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց իրավապաշպան Արտակ Զեյնալյանը:
Ադրբեջանի կողմից նոյեմբերի 16-ին սանձազերծված մարտական գործողությունների արդյունքում գերեվարված և անհետ կորած համարվող անձանց հարցով իրավապաշտպաններ Արտակ Զեյնալյանը և Սիրանուշ Սահակյանը դիմում էին ուղարկել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան:
Իրավապաշտպանները առաջնային խնդիր են համարում անձանց ֆիզիկական անձեռնմխելիությունը և կյանքը պաշտպանության տակ վերցնելու հարցն է:

ЕСПЧ вынес решение о применении обеспечительной меры в отношении 4 пленных военнослужащих
Европейский суд по правам человека постановил применить обеспечительную меру в отношении 4 военнослужащих, захваченных Азербайджаном. Об этом заявил правозащитник Артак Зейналян в беседе с «Арменпресс».
Правозащитники Артак Зейналян и Сирануш Саакян обратились в Европейский суд по правам человека по вопросу о лицах, захваченных в плени считающихся пропавшими без вести - в результате военных действий, развязанных Азербайджаном 16 ноября.
Правозащитники считают приоритетным вопрос физической неприкосновенности человека и защиты его жизни.