Քաղաքական բնույթի միջազգային պայմանագրերը վավերացնելիս պարտադիր է սահմանադրական գործընթացների պահպանումը
Ստորագրված հայտարարության 4-րդ պարբերության մեջ ասվում է. «Պայմանավորվեցինք ադրբեջանա-հայկական սահմանին կայունության և անվտանգության մակարդակը բարձրացնելուն ուղղված քայլեր ձեռնարկել և գործընթացը մղել Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև պետական սահմանի դելիմիտացիայի և այդուհետ դեմարկացիայի հարցերով երկկողմ՝ կողմերի հայտի հիման Ռուսաստանի Դաշնության խորհրդատվական մասնակցությամբ հանձնաժողովի ստեղծման ուղղությամբ։»:
Թե դելիմիտացիայի և այդուհետ դեմարկացիայի հարցերով երկկողմ հանձնաժողով ստեղծելու վերաբերյալ միջազգային պայմանագիրը, թե միջանցք տրամադրող պայմանագիրը իրենց բնույթով աներկբա քաղաքական բնույթի միջազգային պայմանագրեր են (https://www.arlis.am/documentview.aspx?docid=120816), որոնց վավերացման գործընթացի համար պարտադիր է սահմանադրական գործընթացների պահպանումը: Դրանց շրջանցումը ՀԱՆՑԱԳՈՐԾՈՒԹՅՈՒՆ Է, որը անխուսափելիորեն հանգեցնելու է քրեական պատասխանատվության:

При ратификации международных договоров политического характера обязательно соблюдение конституционных процессов
В 4-м абзаце подписанного заявления говорится: «Условились предпринимать шаги по повышению уровня стабильности и безопасности на азербайджано-армянской границе и вести дело к созданию двусторонней Комиссии по делимитации государственной границы между Азербайджанской Республикой и Республикой Армения с последующей ее демаркацией при консультативном содействии Российской Федерации по запросу сторон».
И международный договор касательно создания двусторонней комиссии по делимитации государственной границы с последующей ее демаркацией, и предоставляющий коридор договор по своей сути – бесспорно международные договоры политического характера (https://www.arlis.am/documentview.aspx?docid=120816), для их ратификации обязательным является соблюдение конституционных процессов.
Действовать в обход конституционных процессов – ПРЕСТУПЛЕНИЕ, что неизбежно повлечет за собой уголовную ответственность.