Սիրիայում բախումների հետևանքով զոհվել է 5, վիրավորվել՝ տասնյակ մարդ
«Սիրիա» պետական հեռուստաալիքի տվյալներով՝ երկրում ուրբաթօրյա հերթական բողոքի ցույցերի ժամանակ սպանվել է հինգ, վիրավորվել՝ տասնյակ մարդ։ Այս մասին հայտնում է «ՌԻԱ նովոստի» գործակալությունը։
Ցուցարարների և անվտանգության աշխատակիցների մահվան պատասխանատվությունը  սիրիական իշխանությունները վերագրում են անհայտ զինված խմբավորումներին։
Երեկ կայացած բողոքի ցույցերը բռնությունների հետ են ուղեկցվել հատկապես երկրի մայրաքաղաք Դամասկոսից 160 կմ հյուսիս գտնվող Հոմս քաղաքում, ինչպես նաև մայրաքաղաքի մի շարք թաղամասերում՝ Միդանում, Դմեյրում, Դարայայում և Քադամում։
Հակակառավարական ցույցերին զուգահեռ՝ հազարավոր մարդիկ էին դուրս եկել ցույցի՝ իրենց բողոքի ձայնը բարձրացնելով ընդդեմ Սիրիայի ներքին գործերին արտաքին միջամտության և մասնավորապես Համա քաղաքում, որտեղ դեռ շարունակվում են հուզումները, ամերիկյան դեսպանի ներկայության։

Столкновения в Сирии: 5 убитых, десятки раненых
Пять человек убиты, десятки ранены - таков, согласно данным государственного телеканала «Suria», печальный итог очередных пятничных протестов в Сирии, передает газета «Взгляд».
Ответственность за гибель демонстрантов и представителей сил правопорядка сирийские власти возлагают, как обычно, на неизвестных вооруженных лиц и «саботажников».
Насилием состоявшиеся сегодня акции протеста сопровождались в расположенном в 160 километрах к северу от Дамаска городе Хомс, а также в ряде районов сирийской столицы, в частности в Мидан, Дмейр, Дарайя и Кадам.
Параллельно с антиправительственными манифестациями, которые на этот раз прошли под лозунгом «Нет диалогу!» с режимом президента Башара Асада, тысячи человек вышли на демонстрации, протестуя против иностранного вмешательства в дела Сирии и, в частности, против присутствия американского посла в охваченном волнениями городе Хаме. Антиамериканские акции состоялись возле посольства США, на площади Хиджаз и в районе Баб Тума в Дамаске, а также в расположенном на востоке страны городе Дейр-эз-Зор.