«Թավշյա» ու «հեղափոխական» իշխանությունները 3 տարվա ընթացքում Հայաստանը վերածեցին Սիրիայի, ինչի մտավախությունն ունեի 2018-ից և ինչի մասին բազմիցս եմ խոսել (հղումը՝ այստեղ):
Հայաստանը Սիրիայի է վերածվում Արցախում կրած պարտության հետևանքով: Նաև՝ սխալ ներքին ու արտաքին քաղաքականության հետևանքով:
Գործող իշխանությունները «նվեր» արեցին ՀՀ քաղաքացիներին՝ մեր երկիրը դարձնելով միջազգային ու տարածաշրջանային բախվող շահերի մանրադրամ:
Հայաստանը հիմա գրեթե նույնությամբ կրկնում է Սիրիային: Այնտեղ էլ խաչվել են մի կողմից՝ ԱՄՆ, Թուրքիա, մյուս կողմից՝ ՌԴ, Իրան շահերը:
Սիրիայում էլ այլ երկրների (ՌԴ, ԱՄՆ, Իրան, Թուրքիա) զորքեր կան ու Սիրիայի ղեկավարը չի վերահսկում քարտեզով Սիրիա համարվող ամբողջ տարածքը: Այդ զորքերի մի մասն օրինական իշխանության համաձայնությամբ է գտնվում Սիրիայում, մյուս մասը՝ ոչ:
Հայաստանում էլ բարեկամաբար ու թշնամաբար տրամադրված զորքեր կան: Ադրբեջանը վերահսկում է Գորիս-Կապան ճանապարհահատվածի 21-կիլոմետրանոց մասը, չի հեռանում Սև լճից ու տեղակայվել է Վերին Շորժայում:
Սիրիայի նախագահ Ասադի ու Փաշինյանի տարբերությունն այն է, որ առաջինն իրեն ճիշտ պահեց ռազմավարական դաշնակիցների հետ, նրա գլխավորած բանակը չգլխատվեց, կռվեց ու որոշակի արդյունքներ ցույց տվեց: Մեր դեպքում պատկերը շատ տխուր է: Բանակին «էն գլխից» խփեցին թիկունքից և ուղարկեցին պարտության:
Եթե Փաշինյան Նիկոլին թվում է, թե պարտությունից հետո այլ ուժերը «խաղաղության դարաշրջան» են ապահովելու իր համար, ՌԴ-ն մեր փոխարեն պահելու է սահմանները, Իրանն էլ կռիվ է տալու Սյունիքի համար, իսկ ինքը զբաղվելու է ներքին կյանքում քաղաքական հետապնդումներով, իր ու իր նեղ թիմի համար կապիտալի կուտակման գործընթացով, ապա չարաչար սխալվում է: Սխալվում են նաև նրան հավատացածներն ու «Ապագա կա ապագային» ձայն տվողները:
Մեր տարածաշրջանը եռում է: Մեր հարևանությամբ քաղաքական ու ռազմական պայթյուններ են արձանագրվում: Հայ ժողովուրդը պատրա՞ստ է այս իշխանությունների օրոք ևս մեկ պատերազմ վարելու: Հարցս շատ գործնական նշանակություն ունի:
Հայաստանը վերածվում է Սիրիայի

«Бархатная» и «революционная» власть в течение трех лет превратила Армению в Сирию, чего я опасался с 2018 года и о чем неоднократно говорил (ссылка – здесь).
Армения превращается в Сирию вследствие поражения в Арцахе. Как и по причине ошибочной внутренней и внешней политики.
Действующие власти преподнесли «подарок» гражданам Армении, превратив нашу страну в разменную монету сталкивающихся между собой международных и региональных интересов.
Армения сейчас практически полностью повторяет Сирию. Там тоже пересекались интересы, с одной стороны, США и Турции, а с другой – России и Ирана.
В Сирии тоже находятся войска других стран (Россия, США, Иран, Турция), а сирийский лидер не контролирует всю территорию, которая по карте считается Сирией. Одна часть этих войск находится в Сирии с согласия законной власти, а другая – без.
В Армении тоже есть и дружественные, и враждебные войска. Азербайджан контролирует 21-километровый участок дороги Горис-Капан, не уходит с территории Черного озера и дислоцировался у Верин Шоржы.
Разница между президентом Сирии Асадом и Пашиняном в том, что первый повел себя со своими стратегическими союзниками правильно, возглавляемая им армия не была обезглавлена, воевала и показала определенные результаты. В нашем случае картина очень печальная. Армия изначально получила удар в спину и была отправлена на поражение.
Если Пашинян Николу кажется, что после поражения другие силы обеспечат ему «эпоху мира», Россия будет защищать границы вместо нас, Иран будет воевать за Сюник, а он будет заниматься политическими преследованиями внутри страны, процессом накопления капитала для себя и своей узкой команды, то он сильно ошибается. Ошибаются и те, кто ему поверил и отдал свой голос за «Будущее есть будущее».
Наш регион бурлит. По соседству с нами раздаются политические и военные взрывы. Готов ли армянский народ к новой войне при этой власти? Мой вопрос имеет очень практическое значение.
Армения превращается в Сирию