Սիրիացի զինվորականները կրակ են բացել Թուրքիայի սահմանի վրա գտնվող փախստականների վրա
Սիրիայի մարդու իրավունքների պաշտպանության կենտրոնի ղեկավար Ռայիմ Աբդել Ռահմանը հայտարարել է, որ Սիրիայի զինվորականները, ովքեր փորձում են ճնշել հակակառավարական ցույցերը, երկրի հյուսիս–աևելքում կրակ են բացել խաղաղ բնակիչների վրա, որի հետևանքով զոհվել է 7 մարդ։
«Բնակիչները սպանվել են զինվորականների կրակոցներից։ Մարդիկ զանգվածաբար փախչում էին գյուղերից, քանի որ վախենում էին ձերբակալվելուց»,–ասել է իրավապաշտպանը։
Ինչպես հաղորդում է «ՌԻԱ նովոստի»–ն, ավելի վաղ Թուրքիայի հետ սահմանակից Ալ Ռամի բնակավայր էին մտել տասնյակ տանկեր և սիրիական բանակի զրահամեքենաներ։ Այնուհետև սիրիական զորքերը վերահսկողության տակ են առել ևս մի քանի մերձավոր բնակավայրեր։

Сирийские войска открыли огонь в деревнях на границе с Турцией
Военные Сирии, которые пытаются пресечь антиправительственные демонстрации, открыли огонь по мирным жителям на северо-востоке страны, семь человек погибли, передает «РИА Новости» со ссылкой на агентство «Франс Пресс» главу сирийского центра защиты прав человека Рами Абдель Рахмана.
Накануне сообщалось, что в деревню Аль-Рами в граничащей с Турцией провинции Идлиб вошли десятки танков и бронемашин армии Сирии. Затем сирийские войска взяли под контроль еще несколько близлежащих населенных пунктов.
"Жители были убиты огнем военнослужащих в деревнях Аль-Рами и Маар-Айан. Люди массово бежали из деревень, поскольку боялись арестов", - заявил сирийский правозащитник.