«EBU»–ն «Եվրատեսիլ–2012»–ի մասնակիցների և մրցույթի շրջանակներում երկիր ժամանած մարդկանց համար Ադրբեջանից անվտանգության երաշխիքներ է պահանջել
Եվրոպայի հեռարձակողների միությունն (EBU) ու Ադրբեջանի հանրային հեռուստաընկերությունը քննարկել են Բաքվում կայանալիք «Եվրատեսիլ–2012» մրցույթի անցկացման առաջին քայլերը։ Հանդիպումը կայացել է Եվրոպայի հեռարձակողների միության Ժնևի գրասենյակում։
«EBU»–ն նախ և առաջ ադրբեջանական պատվիրակությանը ծանոթացրել է մրցույթի անցկացման կանոններին, իսկ ադրբեջանական պատվիրակությունը ներկայացրել է մրցույթի անցկացման ծրագրերի, մասնավորապես հյուրանոցների, տրանսպորտի, օդանավակայանի և այլ մանրամասների մասին։
«EBU»–ն նախազգուշացրել է Ադրբեջանին, որ իրենց լոգոն կարող է օգտագործվել միայն թույլտվություն ստանալուց հետո, ինչպես նաև այն, որ Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 10–րդ կետի համաձայն՝ մրցույթին մասնակից լրագրողների համար պետք է ապահովվի խոսքի ազատություն։
Հատկանշական է, որ առաջին անգամ, բացի ամենանգամյա պարտադիր զգուշացումներից, «EBU»–ն Ադրբեջանի իշխանություններից պահանջել է մասնակիցների, ինչպես նաև մրցույթի շրջանակներում երկիր ժամանած մարդկանց, լրագրողների, երկրպագուների անվտանգության ապահովում, որը պետք է իրականացվի առանց խնդիրների։
Հանդիպման ժամանակ նաև որոշվել է մրցույթի անցկացման օրը։ Կիսաեզրափակիչը տեղի կունենա 2012թ. մայիսի 22–ին և 24–ին, իսկ եզրափակիչը՝ մայիսի 26–ին։

EBU требует от Азербайджана гарантий безопасности для участников и гостей конкурса
Европейский вещательный союз (EBU) и Общественное телевидение Азербайджана сделали первый шаг по проведению музыкального конкурса «Eurovision -2012» в Баку.
Как передают азербайджанские СМИ со ссылкой на официальный сайт конкурса, в Женеве, в главном офисе EBU, состоялась первая встреча, посвященная 57-му конкурсу «Eurovision».
В ходе встречи EBU сначала ознакомил азербайджанскую делегацию с правилами. Азербайджанская сторона, в свою очредь, проинформировала EBU о планах проведения конкурса. Была дана подробная информация об отелях, транспорте, аэропортах и других деталях.
EBU обратил внимание азербайджанской делегации на то, что запрещается незаконное использование лого EBU. Одновременно, согласно 10-му пункту Европейской конвенции по правам человека для участников и журналистов должна быть обеспечена свобода слова.
Кроме стандартных обязательных требований, EBU требует от азербайджанских властей гарантий безопасности участников и лиц, которые посетят страну в ходе конкурса. Было также отмечено, что визовый вопрос участников конкурса, журналистов и фанатов должен быть решен без проблем.
В ходе встречи также была утверждена со стороны EBU дата проведения конкурса “Eurovision-2012”. Итак, полуфиналы состоятся 22 и 24 мая, а финал 26 мая 2012 года.