ՀԺԿ նախագահ. «Միգուցե շատ ակտիվ մասը դեմ է երկխոսությանը»
«Ընդունո՞ւմ եք, որ փակուղում է ՀԱԿ–ը» հարցին «Դե ֆակտո» ակումբում ՀԺԿ նախագահ Ստեփան Դեմիրճյանը պատասխանել է.
Ես ընդունում եմ, որ փակուղում է մեր երկիրը հայտնվել, եթե այսպես շարունակվի։
Իշխանությունների հետ ՀԱԿ–ի երկխոսության գնալուց հետո շատերի շրջանում հիասթափության մասին խոսելիս Ս. Դեմիրճյանն ասել է.
Միգուցե շատ ակտիվ մասը, որն ավելի վճռական գործողություններ է ուզում, դեմ է երկխոսությանը, բայց մենք ուզում ենք, որ սահուն ճանապարհով ամենն արվի։
Նա ընդգծել է, որ իշխանությունների ու տիրող իրավիճակի նկատմամբ հիասթափությունն ու դժգոհությունը ժողովրդի շրջանում գնալով աճում են, հետևաբար կարելի է սպասել ավելի բուռն հանրահավաքների։
Պետք չէ սկզբունքային դարձնել այդ հարցը։ Հնարավոր է՝ մի հանրահավաքին մի քիչ քիչ լինեն, մյուսին՝ ավելի շատ, հարցը նրանում է, որ ոչ մի քայլ չի արվում, որ իրավիճակը փոխվի, լարվածությունը թուլանա,–ասել է Ստեփան Դեմիճյանն ու նշել, թե հնարավոր է՝ գա մի օր, որ ժողովուրդը հանրահավաքից տուն չգնա։

Степан Демирчян: «Может, очень активная масса выступает против диалога»
Отвечая в пресс-клубе «Де-факто» на вопрос о том, признает ли он то, что АНК оказался в тупике, председатель Народной партии Армении Степан Демирчян заявил:
«Я признаю, то, что если так будет продолжаться, в тупике будет наша страна».
Коснувшись о разочарованности многих после диалога АНК с властями, Степан Демирчян ответил: «Может, очень активная масса, которая хочет радикальных действий, выступает против диалога, но мы хотим, чтобы все было сделано нормальным образом».
Он также подчеркнул, что разочарованность и недовольство народа в связи с ситуацией в стране и в отношении властей постепенно возрастают, а следовательно, можно ждать еще более бурных митингов.
«Не следует превращать вопрос в принципиальный. Возможно, на одном митинге будет мало народа, на другом – больше. Вопрос в том, что никаких действий по изменению ситуации, ослаблению напряженности не делается», - сказал Демирчян, подчеркнув, что придет день, когда народ не вернется домой после митинга.