Շևարդնաձեն պաշտպանում է Աբխազիայի ճանաչման նախաձեռնությունը
Վրաստանի նախկին նախագահ Էդուարդ Շևարդնաձեն դրական է գնահատել քաղաքագետ Մամուկա Արեշիձեի նախաձեռնությունը, ով առաջարկել էր ճանաչել Աբխազիայի անկախությունը։ Նման հայտարարություն, ինչպես փոխանցում է «Նաշա Աբխազիա»–ն, նա արել է «Ասավալ–դասավալի» թերթին տված հարցազրույցում։
Շեվարդնաձեն այդ նախաձեռնությունը ողջամիտ է համարել։ Նա կարծիք է հայտնել, թե Աբխազիան այլևս երբեք չի դառնա Վրաստանի սովորական շրջան, և որ կարելի է գոնե նրա հետ բնականոն հարաբերություններ հաստատել։ «Չեմ բացառում, որ այս առաջարկը հիմք կհանդիսանա ոչ միայն փախստականների վերադարձի, այլ նաև մեր համատեղ կյանքի համար» Հնարավոր է՝ դրա համար անհրաժեշտ է 10–15 տարի»,–ավելացրել է նախկին նախագահը։
Քաղաքագետ Մամուկա Արեշիձեի նախագծի համաձայն, որով նա Աբխազիայի հետ ստեղծված փակուղուց դուրս գալու ճանապարհ է մշակել, ճանաչման փոխարեն Վրաստանը կարող է ներկայացնել Աբխազիայից ռուսական զորքերի դուրսբերման և փախստականների վերադարձի պահանջները։

Шеварднадзе поддержал признание независимости Абхазии
Бывший президент Грузии Эдуард Шеварднадзе считает «разумным» предложение грузинского эксперта по вопросам Кавказа Мамуки Арешидзе о признании независимости Абхазии.
В интервью газете «Асавал-дасавали» экс-глава государства заявил, что если Россия выведет свои войска из Абхазии, Грузия сможет вести с ней переговоры без посредников, передает «РБК».
По словам Э.Шеварднадзе, Абхазия уже никогда не станет обычным регионом Грузии и будет потеряна как часть единого государства. Он считает, что у народов двух республик есть возможность «достичь хотя бы мирной совместной жизни».
Экс-президент также не исключил, что предложение М.Арешидзе «станет основой для возвращения беженцев», и выразил мнение, что на это потребуется 10-15 лет.