Կյանքը՝ էժան, ապրուստը՝ թանկ
Այն, որ Հայաստանի ու Արցախի քաղաքացու կյանքն իշխանությունները էժան են գնահատում կամ ընդհանրապես չեն գնահատում, երևաց պատերազմի օրերին: Հայտարարվում էր, որ օդը փակ է, բայց մերոնց ուղղարկում էին չպաշտպանված օդի տակ զոհվելու՝ թուրքական բայրաքթարների տակ:
Այլ է պատկերն ապրուստի առումով: Այն թանկացել է:
Պաշտոնական վիճակագրությունն արձանագրում է, որ այս տարվա հունվար-օգոստոսին նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ սպառողական գների ինդեքսն աճել է 6,4 տոկոսով: Մարդկային լեզվով ասած՝ գներն աճել են այդքանով:
Առանձին վերցրած սննդամթերքի և ոչ ալկոհոլային խմիչքների գներն աճել են 9,3 տոկոսով:
Կենտրոնական բանկն էլ իր հերթին արձանագրել է, որ 12 ամսվա կտրվածքով ունենք 8,8 տոկոս գնաճ, որը մեղմելու նպատակով 0,25 տոկոսով ավելացրել է վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը՝ այն դարձնելով 7,25 տոկոս:
ԿԲ-ն, ըստ այդմ, թանկացրել է փողի, այն է՝ վարկի գինը: Տնտեսագիտության մեջ դա կոչվում է զսպող դրամավարկային քաղաքականություն: Այսինքն՝ խոչընդոտվում է տնտեսական ակտիվությունը:
Սրան զուգահեռ տարադրամի շուկայում արձանագրվում է ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ դրամի արժեվորման գործընթաց: Սա իր հերթին խփում է արտահանմանը:
Եվ այսպես, ԿԲ-ն սեղմում է տնտեսական ակտիվությունը, կառավարության գործողությունները միտված են հարկերի բարձրացմանը, գները, անկախ ամենից, շարունակում են աճել կամ լավագույն դեպքում չեն իջնում: Տուժում է բիզնեսը, տուժում է սպառող քաղաքացին: Կառավարությունը ոչինչ կամ գրեթե ոչինչ չի անում վիճակը փոխելու ուղղությամբ: Ահա այսպիսի «Ապագա կա ապագա» պատկեր:

Жизни – дешевые, достаток – дорогой
То, что власти ценят жизни граждан Армении и Арцаха невысоко или не ценят вообще, стало ясно в дни войны. Заявлялось, что «небо закрыто», но наших отправляли умирать под незащищенным небом от турецких «Байрактаров».
Иная картина по части средств к существованию. Жить стало дороже.
Официальная статистика констатирует, что в январе-августе этого года, по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, индекс потребительских цен вырос на 6,4 процента. Говоря человеческим языком, на столько выросли цены.
Цены на отдельные продукты питания и неалкогольные напитки выросли на 9,3 процента.
Центральный банк, в свою очередь, констатировал, что в годовом выражении мы имеем 8,8-процентную инфляцию, для смягчения которой на 0,25 процента была повышена ставка рефинансирования, возросшая в итоге до 7,25 процента.
Тем самым Центробанк повысил стоимость денег, то есть кредитов. В экономической науке это называется сдерживающей денежно-кредитной политикой. Иными словами, подавляется экономическая активность.
Параллельно этому на валютном рынке фиксируется процесс укрепления драма по отношению к доллару США. Это, в свою очередь, бьет по экспорту.
Итак, ЦБ подавляет экономическую активность, действия правительства направлены на повышение налогов, цены, несмотря ни на что, продолжают расти или, в лучшем случае, не снижаются. Страдает бизнес, страдает потребляющий гражданин. Для исправления ситуации правительство ничего или практически ничего не предпринимает. Вот такая вот картина «Будущее есть будущее».