Սիրիական տանկերը Թուրքիային սահմանակից քաղաք են մտել
«Ֆրանս Պրես» գործակալությունը, հղում անելով ականատեսներին, հայտնում է, թե Սիրիայի կառավարական զորքերը ծանր հրետանու օգնությամբ զբաղեցրել են Խիրբետ ալ–Ջոզ բնակավայրը, որը Թուրքիայի սահմանից ընդամենը 2 կմ–ով է հեռու։
«Ռիա նովոստի»–ն գրում է, որ Խիրբետ ալ–Ջոզի բլուներից մեկի տան վրա մի քանի օր ծածանվում էր Թուրքիայի դրոշը՝ ի նշան երախտիքի, որ սիրիացի հազարավոր փախստականներին կացարան են տրամադրել։
Զբաղեցնելով քաղաքը՝ սիրիական զորքերը թուրքական դրոշն անմիջապես փոխարինել են սիրիականով։
Սահմանի հակառակ կողմում Թուրքիայի Գյուվեչի քաղաքի զորամասն ուշադրությամբ հետևում է սիրիական բանակի գործողություններին, սակայն մինչ այժմ ոչ մի գործողություն չի ձեռնարկել։
Գործակալությունը հայտնում է, որ երբ սիրիական բանակը մոտենում էր Խիրբետ ալ–Ջոզ բնակավայրի շրջակայքում տեղակայված փախստականների ճամբարին, հարյուրավոր բնակիչներ շտապում էին անցնել Թուրքիայի սահմանը։

Сирийские танки вошли в город рядом с турецкой границей
Сирийские правительственные войска при поддержке тяжелой бронетехники в четверг заняли населенный пункт Хирбет ад-Джоз в двух километрах от сирийско-турецкой границы, сообщает «РИА Новости» со ссылкой на «Франс Пресс» и на очевидцев.
По данным агентства, на одном из домов расположенного на холме Хирбет ад-Джоза несколько дней висел флаг Турции, водруженный в знак благодарности за предоставление убежища тысячам сирийских беженцев, которые были вынуждены покинуть свои дома из-за вооруженных столкновений в стране.
Заняв город, сирийские военнослужащие заменили флаг Турции своим государственным флагом.
По другую сторону границы в турецком городке Гювечи гарнизон внимательно наблюдает за маневрами подразделения сирийской армии, но пока не предпринимает никаких действий.
Агенство сообщает, что по мере приближения сирийской армии к лагерю беженцев в окрестностях Хирбет ад-Джоза, сотни из них поторопились пересечь турецкую границу.