Գեներալ–մայոր. «Շուշին գրեթե գաղտնի ազատագրեցինք առաջին նախագահից»
«Zham.am» լրատվականին տված հարցազրույցում գեներալ–մայոր Արկադի Տեր–Թադևոսյանը, անդրադառնալով «BBC»–ին տված Լևոն Տեր–Պետրոսյանի հայտարարությանը, մասնավորապես «1997-ինկողմերըմոտէինհակամարտությանկարգավորմանը, եթեչլիներ «ղարաբաղցիների» մաքսիմալիստականդիրքորոշումը» մտքին, ասել է.
–Լևոն Տեր-Պետրոսյանը փորձել է խնդիրը լուծել` հիմնվելով միջազգային իրավական նորմերի վրա` հաշվի չառնելով հասարակ մարդկանց կարծիքը, նրանց, ում այդ հակամարտությունն անմիջականորեն վերաբերում էր: Նման դիրքորոշումը հատուկ է ոչ միայն Լևոն Տեր-Պետրոսյանին, այլև գրեթե բոլորին, ովքեր մեծ քաղաքականության մեջ են («Անտառը հատելիս տաշեղներ կթռչեն» սկզբունքով)։ Սակայն եթե այդ ժամանակ այդ տարբերակն անցներ, և Լեռնային Ղարաբաղը ստանար միջանկյալ կարգավիճակ, իսկ իրականում ունենար ինքնավարություն Ադրբեջանի կազմում, ի՞նչ երաշխիք կար, որ հայկական նոր կոտորած չէր լինի: Ես չեմ կիսում Տեր-Պետրոսյանի տեսակետը. ավելին՝ կտրականապես դեմ եմ: Ես զինվորական եմ, և իմ գործը բանակն է, բայց ասեմ, որ քաղաքական գործիչները բանակի հաղթանակների համար միայն պրոբլեմներ են ստեղծում:
Հարցն ավելի մանրամասնելով՝ Արկադի Տեր–Թադևոսյանն ասել է.
-Օրինակ՝ այն, որ մենք Շուշին գրեթե գաղտնի ազատագրեցինք առաջին նախագահից: Շուշին ազատագրվել է մայիսի 9-ին, իսկ հունիսին Ղարաբաղում ՀՀՇ և ՀՅԴ կուսակցությունների ներկայացուցիչները քիչ էր մնում՝ կրակեին միմյանց վրա: Ստիպված ես միջամտեցի և բառացիորեն նրանց բաժանեցի մեկը մյուսից: Թեև երկրի այդ ժամանակվա ղեկավարությունն ինձ չներեց ո՛չ իրենց միջկուսակցական գժտությանն իմ «խաղաղապահ» առաքելության, ո՛չ էլ Շուշիի ազատագրման համար, և ես շուտով հետ կանչվեցի Երևան, ինձ առաջարկվեց գրասենյակային աշխատանք՝ հեռու ռազմի դաշտից: Շուտով նաև թոշակի անցա:
«Zham.am» լրատվականին տված հարցազրույցում գեներալ–մայոր Արկադի Տեր–Թադևոսյանը, անդրադառնալով «BBC»–ին տված Լևոն Տեր–Պետրոսյանի հայտարարությանը, մասնավորապես «1997-ին կողմերը մոտ էին հակամարտության կարգավորմանը, եթե չլիներ «ղարաբաղցիների» մաքսիմալիստական դիրքորոշումը» մտքին, ասել է.

Аркадий Тер-Тадевосян:«Нам пришлось освобождать Шуши чуть ли не тайком от первого президента»
Комментируя в интервью агентству «zham.am» недавнее заявление первого президента РА Левона Тер-Петросяна британской радиостанции «BBC» о том, что в 1997 году стороны были близки к урегулированию «если бы не максималистская позиция карабахцев», Герой Арцаха, кавалер Боевого Креста 1-й степени, генерал-майор Аркадий Тер-Тадевосян, более известный как «Командос», заявил:
«Левон Тер-Петросян пытался решить проблему, основываясь на международных правовых постулатах, не считаясь с мнением простых людей - тех, кого это урегулирование непосредственно касалось. Подобная позиция присуща не только Тер-Петросяну, но и практически всем, кто занимается большой политикой, по принципу «лес рубят, щепки летят». Но если бы тогда прошел вариант, который он предлагал, и Нагорный Карабах получил бы некий промежуточный статус, а на самом деле ту же автономию в составе Азербайджана, где гарантии, что не началась бы новая армянская резня? Я с Тер-Петросяном категорически не согласен. Я военный и мое дело – армия, но скажу, что политики приносят армейским победам только вред».
На просьбу журналиста еще более конкретизировать свое мнение, Аркадий Тер-Тадевосян отметил:
«Я имею в виду то, например, что нам пришлось освобождать Шуши чуть ли не тайком от первого президента. Или Шуши освободили 9 мая, а уже в июне в Карабахе всего через месяц после этого представители партий Армянское общенациональное движение и АРФД чуть не перестреляли друг друга. Пришлось лично мне вмешаться и буквально растащить их друг от друга. Впрочем, тогдашнее руководство страны так и не простило мне ни моей «миротворческой» миссии в их межпартийных распрях, ни освобождения Шуши и я вскоре был отозван в Ереван и получил назначение на штабную работу, подальше от полей сражений. А вскоре я был и вовсе отправлен в отставку. Мне тогда и 60 лет не было, разве это пенсионный возраст для генерала?».