Լիբիայի իշխանությունները պատմել են ապստամբների հետ ունեցած բանակցությունների մասին
Ինչպես հաղորդում է «AFP»–ն, Լիբիայի վարչապետ Բաղդադի ալ Մահմուդն ուրբաթ օրը կայացած մամլո ասուլիսի ժամանակ հաղորդել է, որ պաշտոնական Տրիպոլին կապի մեջ է ապստամբ լիբիացիների կառավարության հետ։
Բենգազիում տեղակայված Լիբիայի ազգային անցումային կառավարությունը, սակայն, ժխտում է, թե որևէ կապ ունի Տրիպոլիի հետ։
Ալ Մահմուդի խոսքերով՝ պաշտոնական իշխանությունները պատրաստ են բոլոր  կողմերի հետ  բանակցել։ Նա հաղորդել է, որ Մուամար Քադաֆիի կողմնակիցների և ապստամբների  ներկայացուցիչների միջև հանդիպումը եղել է Եգիպտոսում, Ֆրանսիայում և Թունիսում։
Ալ Մահմուդը մամլո ասուլիսի ժամանակ նաև նշել է, որ իրենք կարող են նույնիսկ  անվանապես մատնանշել այն ապստամբներին, ովքեր մասակցել են բանակցություններին։
Բենգազիի և Տրիպոլիի միջև սկսված բանակցությունների մասին ավելի վաղ հայտարարել էր ՌԴ նախագահի Աֆրիկայի հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Միխայիլ Մարգելովը։  Նրա խոսքերով՝ Քադաֆիի ներկայացուցիչներն ապստամբների հետ հանդիպել են Բեռլինում, Փարիզում և Օսլոյում։

Власти Ливии рассказали о переговорах с повстанцами
Премьер-министр Ливии Багдади аль-Махмуди во время пресс-конференции в пятницу, 17 июня, сообщил, что официальный Триполи поддерживает контакты с мятежным ливийским правительством, передает «Lenta.ru» со ссылкой на «Agence France-Presse».
Национальный переходный совет Ливии, базирующийся в Бенгази, однако, наличие контактов с Триполи отрицает.
По словам аль-Махмуди, официальные власти «готовы к контактам со всеми сторонами». Он сообщил, что переговоры между представителями повстанцев и сторонниками режима ливийского лидера Муаммара Каддафи прошли в Египте, Франции, Норвегии и Тунисе. Аль-Махмуди также уверил собравшихся на пресс-конференции, что власти Ливии могут поименно назвать повстанцев, принимавших участие в переговорах.
О наличии контактов между Бенгази и Триполи ранее говорил спецпредставитель президента РФ по Африке Михаил Маргелов. По его словам, представители Каддафи встречались с повстанцами в Берлине, Париже и Осло.