Մ. Մինասյան. «Ազգային անվտանգությանը սպառնացող հարցերի շուրջ ՀԱԿ–ի հետ բանակցելու ոչինչ չունենք»
Այսօր լրագրողների հետ է հանդիպել ԱԺ Հանրապետական խմբակցության անդամ Մկրտիչ Մինասյանը։«7օր»–ը հետևյալ հարցն է ուղղել նրան. « 2008թ. Լևոն Տեր–Պետրոսյանը հայտարարում էր՝ երկիրը այս վարչախմբից ազատելու համար իրեն երեք տարի է հարկավոր։ Իսկ Սերժ Սարգսյանը դրան հակադարձել էր, թե Լևոն Տեր–Պետրոսյանին երեք տարի է անհրաժեշտ Ղարաբաղը ծախելու համար։ Արդյոք ա՞յժմ էլ դուք այդ կարծիքին եք։ Մ. Մինասյանը պատասխանել է. «Նախագահ Սերժ Սարգսյանը ճիշտ է արտահայտվել։ Եթե Լևոն Տեր–Պետրոսյանը դրանից հետևություն է արել, դա իր խնդիրն է, ես ողջունում եմ։ Իսկ եթե նա այն կարծիքին է, որ Ղարաբաղի շուրջն ազատագրված տարածքները, որոնք ապահովում են Ղարաբաղի անվտանգությունը, պիտի հետ վերադարձնել, ապա ես նորից համամիտ եմ մեր նախագահի հետ»։
«7օր»–ի այն հարցին էլ, թե այդ դեպքում ինչպե՞ս են նրանք պատրաստվում երկխոսել ՀԱԿ–ի հետ, ասել է. «Երկխոսության ժամանակ ընդհանրական մոտեցում կարող ենք ունենալ այն հարցերում, որոնք տրամաբանական են և ազգային անվտանգության խնդիրներին չեն վնասում։ Բայց այն հարցերը, որոնք ազգի և պետության համար վտանգավոր են, մենք այդ հարցերում բանակցելու բան չունենք»։
Այսօր լրագրողների հետ է հանդիպել ԱԺ Հանրապետական խմբակցության անդամ Մկրտիչ Մինասյանը։ «7օր»–ը հետևյալ հարցն է ուղղել նրան. « 2008թ. Լևոն Տեր–Պետրոսյանը հայտարարում էր՝ երկիրը այս վարչախմբից ազատելու համար իրեն երեք տարի է հարկավոր։ Իսկ Սերժ Սարգսյանը դրան հակադարձել էր, թե Լևոն Տեր–Պետրոսյանին երեք տարի է անհրաժեշտ Ղարաբաղը ծախելու համար։ Արդյոք ա՞յժմ էլ դուք այդ կարծիքին եք։ Մ. Մինասյանը պատասխանել է. «Նախագահ Սերժ Սարգսյանը ճիշտ է արտահայտվել։ Եթե Լևոն Տեր–Պետրոսյանը դրանից հետևություն է արել, դա իր խնդիրն է, ես ողջունում եմ։ Իսկ եթե նա այն կարծիքին է, որ Ղարաբաղի շուրջն ազատագրված տարածքները, որոնք ապահովում են Ղարաբաղի անվտանգությունը, պիտի հետ վերադարձնել, ապա ես նորից համամիտ եմ մեր նախագահի հետ»։

Депутат РПА:«Нам не о чем вести переговоры с АНК относительно вопросов, угрожающих национальной безопасности»
На вопрос «7or» о том, каково его мнение в связи с тем, что в 2008 году Левон Тер-Петросян заявлял, что, чтобы осовободить страну от действующего руководства, ему нужно три года, а Серж Саргсян, напротив, заявил, что Левону Тер-Петросяну нужно три года, чтобы продать Карабах, член парламентской фракции РПА Мкртич Минасян отметил: «Президент Серж Саргсян правильно выразился. Если Левон сделал какие-то заключения после этого заявления, это его проблема. Я приветствую. Если же он придерживается того мнения, что освобожденные территории, окружающие Карабах и обеспечивающие его безопасность, должны быть возвращены, то я опять-таки солидарен с нашим президентом».
Отвечая на вопрос «7or» о том, как, в таком случае, они собираются вести диалог с АНК, Мкртич Минасян заявил: «Во время диалога у нас могут быть общие подходы в вопросах, которые логичны и не представляют угрозы нашей национальной безопасности.Что касается тех вопросов, которые угрожают безопасности нации и государства, то нам не о чем вести переговоры».