Քանի մարդ է մեկնել Հայաստանից և չի վերադարձել
«Ժողովուրդ» օրաթերթը գրում է. Այս տարվա հունվար-մայիս ամիսների արդյունքներով՝ Հայաստանից ինքնաթիռով մեկնել եւ չի վերադարձել 78 հազար 2 ուղեւոր: «Ժողովուրդ» օրաթերթը Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեից տեղեկացավ, որ «Զվարթնոց» օդանավակայանից հունվար-մայիս ամիսներին մեկնել է 293 հազար 754, իսկ ժամանել 232 հազար 518 ուղեւոր:
«Շիրակ» օդանավակայանից այս տարվա հինգ ամիսներին մեկնել է 30 հազար 975, վերադարձել`14 հազար 209 ուղեւոր: Իհարկե, չվերադարձածների մի մասը հենց արտագաղթածներն են, բայց, մյուս կողմից էլ, հայտնի է, որ դեպի Ռուսաստան արտագաղթողները հիմնականում նախընտրում են ցամաքային ճանապարհը, քանի որ այդպես տոմսի արժեքն էժան է:
Ցամաքային ճանապարհը դեռ շարունակվում է փակ մնալ կորոնավիրուսի պատճառով ու եթե բացվի, ապա այս ցուցանիշը մի քանի անգամ կավելանա: Ի դեպ, «Ժողովուրդ» օրաթերթին ուղեւորափոխադրող ընկերություններից փոխանցեցին, որ դեպի Ռուսաստան ցամաքային ճանապարհը ՀՀ քաղաքացիների համար հնարավոր է բացվի հուլիսի 1-ից:

Сколько граждан уехали из Армении и не вернулись
Газета «Жоховурд» пишет, что по итогам января-мая текущего года 78 002 пассажира покинули Армению самолетом и не вернулись. Как сообщили изданию в Комитете гражданской авиации, в январе-мае из аэропорта «Звартноц» вылетели 293 754 человека, а прибыли 232 518 пассажиров.
Из аэропорта «Ширак» за первые пять месяцев текущего года вылетели 30 975 человек, вернулись 14 209 пассажиров.
«Конечно, часть не вернувшихся – эмигранты, но, с другой стороны, известно, что уезжающие в Россию граждане в основном предпочитают наземный путь из-за дешевизны билетов.
Наземный маршрут по-прежнему закрыт из-за коронавируса, и если он откроется, этот показатель увеличится в несколько раз», – пишет газета.
Кстати, в одной из компаний по пассажироперевозкам газете «Жоховурд» сообщили, что для граждан Армении сухопутный путь в Россию может быть открыт с 1 июля.