Թբիլիսին պատրաստ է աշխատել Վրաստան-Ադրբեջան-Հայաստան ձևաչափով․ Զալկալիանի
Թբիլիսին պատրաստ է աշխատել Վրաստան-Ադրբեջան-Հայաստան եռակողմ ձևաչափում՝ աշխարհաքաղաքական կարևորություն ունեցող ենթակառուցվածքային նախագծերն իրագործելու նպատակով: Այդ մասին հայտարարել է Վրաստանի փոխվարչապետ, արտաքին գործերի նախարար Դավիդ Զալկալիանին։
Ելույթ ունենալով Թուրքիայում կայացած դիվանագիտական համաժողովի ընթացքում, Զալկալիանին նշել է, որ Ադրբեջանն ու Թուրքիան Վրաստանի ռազմավարական գործընկերներն են։ Նա նաև ընդգծել է Հայաստանի հետ պատմական և բարեկամական կապերը։
«Մեր առջև այսօր շատ հնարավորություններ կան։ Մեր տարածքով են անցնում նավթամուղներն ու գազամուղները»,-հիշեցրել է Զալկալիանին։
Նա ընդգծել է, որ դա համագործակցության գործնական դրսևորումն է։ Զալկալիանին նշել է, որ Թբիլիսին պատրաստ է համագործակցել Վրաստան-Ադրբեջան-Հայաստան ձևաչափով՝ տարածաշրջանային համագործակցության տեսանկյունից: Նախարարն ընդգծել է, որ այդ համագործակցության ուժեղացումը բացարձակ առաջնահերթություն է երկրի համար:
Այս համատեքստում Զալկալիանին կարևորել է կոնկրետ նախագծերի իրականացումը, որոնք կնպաստեն տնտեսական համագործակցության ընդլայնմանը, տրանսպորտային կապերին՝ Կասպից և Սև ծովերի ներուժի օգտագործման տեսանկյունից:
Նա ընդգծել է նաև, որ առանց կայունության անհնար է խոսել զարգացման և բարգավաճման մասին: Նախարարը կողմերին կոչ է արել ակտիվորեն աշխատել՝ չնայած սահմանափակ ռեսուրսներին։
Զալկալիանին անդրադարձել է նաև Վրաստանի վարչապետի աջակցությամբ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ձեռք բերված հումանիտար համաձայնությանը։

Тбилиси готов работать в формате Грузия-Азербайджан-Армения – Залкалиани
Тбилиси готов работать в трехстороннем формате Грузия-Азербайджан-Армения для реализации геополитически важных проектов. Об этом заявил вице-премьер, глава внешнеполитического ведомство Грузии Давид Залкалиани.
Выступая на дипломатическом форуме в Турции, Залкалиани отметил, что Азербайджан и Турция стратегические партнеры Грузии. Он также подчеркнул исторические и дружественные связи с Арменией.
«Перед нами сегодня очень много возможностей. По нашей территории проходят нефте- и газопроводы», – напомнил Залкалиани.
Он подчеркнул, что это – демонстрация сотрудничества на практике. Залкалиани отметил, что Тбилиси готов сотрудничать в формате Грузия-Азербайджан-Армения с точки зрения регионального сотрудничества. Министр подчеркнул, что усиление такого сотрудничества – безусловный приоритет страны.
В этом контексте Залкалиани отметил важность реализации конкретных проектов, которые будут способствовать расширению экономического сотрудничества, транспортных связей с точки зрения использования потенциала Каспийского и Черного морей.
Он также подчеркнул, что без стабильности невозможно говорить о развитии и процветании. Министр призвал стороны активно работать, несмотря на ограниченные ресурсы. Залкалиани коснулся и гуманитарного соглашения, достигнутого между Арменией и Азербайджаном при содействии премьер-министра Грузии.