Օբաման Սիրիայի նախագահին կոչ է արել հեռանալ, եթե երկրում չեն կատարվելու ժողովրդավարական բարեփոխումներ
ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադին կոչ է արել հրաժարական տալ, եթե նա հրաժարվի երկրում ժողովրդավարական բարեփոխումներ իրականացնել։
Այս մասին նախագահական «համար 1 նավի վրա» տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է Սպիտակ տան մամլո քարտուղար Ջեյ Քարնին։
Միևնույն ժամանակ ԱՄՆ ղեկավարությունը խստորեն քննադատել է Սիրիայի իշխանությունների կողմից հակակառավարական ցույցերի ճնշման վերջին գործողությունները։
Սիրիական բանակը հունիսի 10–ին Թուրքիայի սահմանին մոտ գտնվող Իդլիբ շրջանում մեծածավալ գործողություն է սկսել ընդդիմության դեմ։ Հունիսի 12–ին զորքերը  մտել են սահմանակից Ջիսր–էշ–Շուգուր քաղաքը։ Ընդհանուր առմամբ, Սիրիայում մարտի կեսերից սկսված զանգվածային բողոքի ցույցերի հետևանքով, ըստ իրավապաշտպանների տվյալների, զոհվել է ավելի քան 1300 քաղաքացիական անձ։

Президент США Барак Обама призвал президента Сирии Башара Асада уйти в отставку, если тот откажется от проведения демократических реформ в Сирии. Об этом, как передает «Рейтер», сообщил пресс-секретарь Белого Дома Джей Карни.
Вместе с тем, руководство США решительно осудило последние акции по подавлению сирийскими службами безопасности мирных антиправительственных демонстраций.
Напомним, что 10 июня сирийская армия начала крупномасштабную операцию против оппозиции в провинции Идлиб близ границы с Турцией. 12 июня войска вступили в приграничный город Джиср-эш-Шугуре.
Обама призвал президента Сирии уйти в отставку