Չմասնակցելը՝ դասալքություն է, Նիկոլի դեմ չքվեարկելը՝ հանցակցություն, «Հայաստանի» օգտին քվեարկելը՝ ցանկություն
Քվեարկությանը մնացել է հաշված ժամեր։ Կարելի է արդեն ամփոփել, որոշ գնահատականներ տալ, կոչ անել, պահանջել, խնդրել։
Ինքս «Հայաստան» դաշինքի ցուցակով եմ մասնակցում ընտրություններին, բայց կոչ չեմ անի քվեարկել մեր դաշինքի օգտին։ Դա շատ պարզունակ կոչ կլիներ։ Ինքնին հասկանալի է, որ եթե այդ դաշինքի ցուցակում եմ, ուրեմն ցանկանում եմ, որ ընտրողն իր քվեն տա մեզ։ Քվեն տա, որ կարողանանք սրանց հեռացնել ու կանգնեցնել գահավիժումը։
Ինձ համար կարևորը մեր ուժի տնօրինելիք պատգամավորական մանդատների քանակը չէ։ Խնդիրը մեր երկիրը չդադարող պարտության ճիրաններից ազատելն է, այլապես ճգնաժամը խորանալու է, մարտահրավերները շատանալու են, պետությունը չի հանգստանալու, դժոխքը շարունակվելու է։
Քարոզարշավը ցույց տվեց, որ Նիկոլ Փաշինյանի միակ հույսը եղբայրասպան պատերազմն է, դասակարգային պայքարը, քաղաքացիական բախումները, քաղաքական ճգնաժամի խորացումը, որոնց պետք է, ըստ իր պլանի, նախորդի ընտրակեղծիքը։
Նիկոլը, բոլշևիկների պես, առաջարկում է ազգային–պետական պայքարը փոխարինել քաղաքացիական ընդհարումներով։ Նա «հպարտ» քաղաքացուն քարոզում է, որ քո թշնամին ոչ թե Արցախը ռմբակոծող ու Հայաստանի տարածք մտնող ադրբեջանցին է կամ Ալիևին «Բայրաքթարներ» մատակարարող թուրքը, այլ քո հարևանը, որն ավելի լավ է ապրում, քան դու։
Նիկոլը հայաստանցի–ղարաբաղցի հակադրության քարոզից հետո անցել է հայաստանցի–սյունեցի հակադրություն սերմանելուն։ Եթե հայության դեմ ուղղված այս դիվերսիան չկանգնեցնենք, ապա նա արդեն կանցնի հայաստանցի–իջևանցի, հայաստանցի–վարդենիսցի հակադրություն քարոզելուն ու վերջում ադրբեջանցիներին Սև լճից կբերի մինչև Երևանյան լիճ։
Նիկոլը նոր մարտի 1–ի է պատրաստվում։ Նա վախից մուրճը ձեռքն է վերցրել ու կրկին արյուն է ուզում։ Մինչդեռ Հայաստանին համերաշխություն, հանդարտություն, կայունություն և աշխատանքային մթնոլորտ է պետք։
Իմ կոչն է՝ անպայման մասնակցել ընտրություններին։ Ընտրություններին չմասնակցելը քաղաքական դասալքություն է։
Ակնհայտ է, որ նիկոլական խունտայի հիմնական մրցակիցը «Հայաստան» դաշինքն է։ Իսկ դա նշանակում է, որ նա ով ցանկանում է հեռացնել Նիկոլին, պետք է իր քվեն տա «Հայաստանին», որ չփոշիացնի իր քվեն։
Իսկ եթե ուզում եք հեռացնել կապիտուլյացիայի խորհրդանիշին, բայց ինչ–ինչ պատճառներով չեք ուզում նաև ձեր քվեն տալ «Հայաստանին», ապա գոնե քվեարկեք այն ուժերից մեկի օգտին, որը ձեր համոզմամբ ունի ԱԺ անցնելու պոտենցիալ ու չի համագործակցի ՔՊ–ի հետ։
Մի խոսքով, պետք է քվեարկել Նիկոլի դեմ ու հանուն Հայաստանի անվտանգության, առաջընթացի։
Նիկոլի դեմ չքվեարկելը հանցակցություն է։ Հազարավոր զոհերի, Արցախի կորցրած պետականության, Հայաստանի անկախությունը հարցականի տակ դնելու գործում հանցակցություն։
Սա հասարակ ընտրություն չէ։ Սա ջրբաժանային ու հանգրվանային ընտրություն է։ Այն կարող է փակել մի ամբողջ «դարաշրջան», կարող է բացել նորը՝ խաղաղը, պաշտպանվածը, արժանապատիվը, զարգացողը։
Քվեարկե՛ք, որ ամեն ինչ լավ լինի։
Հ․Գ․ Եվ վերջում մի խնդրանք՝ մասնակցեք այսօր Երևանում, Հանրապետության հրապարակում ժամը 19։00–ին կայանալիք «Հայաստան» դաշինքի ամփոփիչ հանրահավաքին։ Կհանդիպենք։

Не участвовать – дезертирство, не голосовать против Никола – преступление, поддержать «Армению» – желание
До голосования остались считанные часы. Уже можно подвести итоги, дать некоторые оценки, призвать, потребовать, попросить.
Я сам принимаю участие в выборах в списке блока «Армения», но не буду призывать голосовать за наш блок. Это было бы весьма примитивным призывом. Само собой разумеется, что если я в списке этого блока, значит хочу, чтобы избиратель отдал за нас свой голос. Проголосовал, чтобы мы смогли отстранить этих и остановить падение.
Для меня важным является не количество мандатов нашей силы в парламенте. Задача в вызволении нашей страны из когтей перманентного поражения, иначе кризис углубится, вызовов станет больше, государство не сумеет перевести дух, и этот ад продолжится.
Агиткампания показала, что единственной надеждой Никола Пашиняна является братоубийственная война, классовая борьба, гражданские столкновения, углубление политического кризиса, которым, согласно его плану, должна предшествовать фальсификация выборов.
Никол, подобно большевикам, предлагает заменить национально-государственную борьбу гражданскими столкновениями. Он пропагандирует «гордому» гражданину, что его врагом является не бомбящий Арцах и вторгающийся на территорию Армении азербайджанец или поставляющий Алиеву «Байрактары» турок, а его сосед, который живет лучше, чем он.
После противопоставления жителей Армении и карабахцев Никол перешел к сеянию противоречий между жителями Армении и сюникцами. Если не пресечь направленную против армянства эту диверсию, то он перейдет уже к противопоставлению жителей Армении и иджеванцев, варденисцев и т.д., а в конце приведет азербайджанцев от Черного к Ереванскому озеру.
Никол готовится к новому «1 марта». Он от страха взял в руки молоток и снова хочет пролить кровь. Между тем как Армениии нужны солидарность, успокоение, стабильность и рабочая атмосфера.
Мой призыв – обязательно участвовать в выборах. Неучастие в выборах – политическое дезертирство.
Очевидно, что главным соперником николовской хунты является блок «Армения». Это, в свою очередь, означает, что желающий отстранить Никола должен проголосовать за «Армению», чтобы не распылить свой голос.
Если же вы хотите отстранить символ капитуляции, но по каким-то причинам не желаете голосовать за «Армению», то отдайте хотя бы свой голос одной из тех сил, которая, согласно вашему убеждению, обладает потенциалом на прохождение в НС и не пойдет на сотрудничество с «Гражданским договором».
Словом, нужно голосовать против Никола и во имя безопасности и развития Армении.
Не голосовать против Никола – преступление. Соучастие в деле убийства тысяч солдат, потери государственности Арцаха, оставления под вопросом независимости Армении.
Это не простые выборы. Это водораздельные и судьбоносные выборы. Они могут закрыть целую «эпоху» и открыть новую – мирной, защищенной, достойной и развивающейся жизни.
Голосуйте, чтобы всё было хорошо!
P.S. И в конце одна просьба: примите участие в сегодняшнем итоговом митинге блока «Армения» в 19:00 на площади Республики. Встретимся там.