Ազատամարտիկ. «Հնարավոր կլիներ կանխել Շահումյանի հայաթափումը, եթե այն ժամանակվա քաղաքական իշխանության կողմից մի քիչ աջակցություն լիներ»
Մամլո ասուլիսի ժամանակ Շահումյանի և Գետաշենի հայաթափման մասին խոսելիս «Արաբո» ջոկատի ազատամարտիկ Հակոբ Հակոբյանը հայտարարել է, որ Շահումյանի հայաթափումը պայմանավորված է եղել նավթի գործոնով՝Արևմուտքի կոշտ միջամտությամբ:
–Շահումյանի անկումը քաղաքական որոշման արդյունք էր,–ասել է նա ու հավելել, որ հնարավոր կլիներ կանխել Շահումյանի հայաթափումը, եթե քաղաքական իշխանության կողմից մի քիչ աջակցություն լիներ։
–Այդ հարցում դրսից ճնշում է եղել մեր իշխանությունների վրա։ Շահումյանում մենք ուղիղ մեկ ամիս հենց այնպես նստած սպասում էինք հրամանի Գետաշենը, Մարտունաշենը գրավելու համար: Մեզ ամեն օր ասում էին՝ այսօր, վաղը, և մեկ էլ՝ օրերից մի օր, ադրբեջանական կողմը լայնամասշտաբ գործունեության անցավ, ու հարց առաջացավ, թե ինչու էինք մենք մի ամիս նստած սպասում,–ասել է Հակոբ Հակոբյանը:
Նրա խոսքերով՝ ինքը չի հասկանում՝ ինչու մինչև այսօր մենք չենք կարողանում անցյալից դասեր քաղել։
–Մեզ ասում էին՝ սպասե՛ք, էդ «կրակադիլ» տանկերը կգան, մինչև այսօր դրանք չեն եկել: Հիմա արդեն պարզ է դառնում, որ մեր այն ժամանակվա իշխանությունները քաղաքական ասպարեզում խայտառակ պարտություն էին կրել. եթե մի քիչ օգնություն լիներ, հնարավոր կլիներ Շահումյանը պահել,–ասել է նա։

Член отряда «Арабо»: «Выселение армян из Шаумяна можно было предотвратить, если бы политические власти оказали небольшую поддержку»
Говоря на сегодняшней пресс-конференции о насильственной депортации армян из Шаумяна и Геташена, член отряда «Арабо» Акоп Акопян обусловил эту депортацию нефтяным фактором, а именно грубой посреднической деятельностью запада.
«Падение Шаумяна было результатом политического решения», - заметил он, добавив, что было бы возможно предотвратить выселение армян из Шаумяна, если бы политические власти оказали небольшую поддержку.
«В этом вопросе на наших властей оказывалось внешнее давление. В Шаумяне мы ровно месяц просто так сидели и ждали приказа о взятии Геташена и Мартунашена. С каждым днем они затягивали, но вдруг в один из дней азербайджанская сторона пошла на широкомасштабные действия. Возникает вопрос о том, почему мы ровно месяц сидели и ждали?», -отметил Акопян.
Как отметил Акопян, он не понимает, почему до сих пор мы не можем извлекать уроки из прошлого.
«Нам говорили ждать танков, но их до сих пор нет. И нам уже становится ясно, что тогдашние власти в политическом плане понесли позорное поражение: если бы была бы хоть какая-то помощь, то нам удалось бы спасти Шаумян», - сказал Акоп Акопян.