Ա. Մինասյան. «Թե՛ իշխանությունների, թե՛ ՀԱԿ–ի՝ ղարաբաղյան հիմնահարցի վերաբերյալ հայեցակարգերը կառուցվում են զիջելու սկզբունքի վրա»
Լրագրողների հետ այսօր հանդիպել են ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր, ՀՀԿ խորհրդի անդամ Արտակ Զաքարյանը և ԱԺ ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանը։
–Թե՛ իշխանությունների, թե՛ ՀԱԿ–ի՝ ղարաբաղյան հիմնահարցի վերաբերյալ հայեցակարգերը կառուցվում են զիջելու սկզբունքի վրա,–ասել է Ա. Մինասյանն ու ավելացրել, որ սա ՀԱԿ–ի կողմից դրսևորվում է որպես ռազմավարական նպատակ։
«Այս հարցի մասին բարձրաձայնելը Լևոն Տեր–Պետրոսյանը չի էլ թաքցնում։ Նա շարունակում  է 1998–ի այն վարքագիծը, որը մերժվեց հայ հասարակության կողմից»,–նկատել է բանախոսը։
Նրա խոսքերով՝ իշխանությունը ևս չի ժխտում այս մոտեցումը, ուղղակի փորձում է նվազագույն զիջումների միջոցով լուծել խնդիրը։
–Սակայն այն հանգամանքը, որ երկու կողմերի դիքորոշումն էլ զիջումների վրա է հենված, լուրջ մարտահրավեր է բոլորիս համար,–նշել է նա։
Ըստ Ա. Մինասյանի՝ ՀԱԿ–ի խնդիրներից է ղարաբաղյան հարցում իշխանություններին զիջման քաղաքականություն պարտադրելը և իշխանության այն գործողությունները խրախուսելը, որոնք տանելու են զիջումների։
ՀՅԴ պատգամավորի համոզմամբ՝ Լևոն Տեր–Պետրոսյանը հայ–թուրքական հարաբերությունների հարցում էլ է պատրաստ իր ամբողջ զինանոցը գործադրել զիջումների համար, այդ թվում՝  դրսից տղա բերելու մոտեցումը։

Арцвик Минасян: «Концепция властей и АНК в связи с Карабахским вопросом строится на принципе уступок»
Арцвик Минасян: «Концепция властей и АНК  в связи с Карабахским вопросом строится на принципе уступок»
Сегодня встречу с журналистами провел депутат парламентской фракции АРФД Арцвик Минасян. Коснувшись позиции властей и Армянского национального конгресса относительно Карабахского конфликта, он отметил:
«Концепция властей и АНК  в связи с Карабахским вопросом строится на принципе уступок».
По его словам, со стороны АНК это проявляется как стратегическая цель.
«Левон Тер-Петросян и не скрывает то, что поднимает данный вопрос. Он продолжает тот взятый на вооружение в 1998 году курс, который был отвергнут армянским обществом», - заметил Минасян.
Власти, по мнению депутата, также не отрицают этот подход, просто пытаются решить проблему через минимальные уступки.
«Однако то обстоятельство, что позиция обеих сторон  опирается на уступки, является серьезным вызовом для всех нас», - заявил он.
Как отметил Арцвик Минасян, одной из задач АНК является навязывание властям политики, опирающейся на уступки в связи с  Карабахским  вопросом и поощрение тех действий властей, которые приведут к уступкам.
По убеждению депутата АРФД, и в вопросе армяно-турецких отношений  Левон Тер-Петросян готов использовать весь свой арсенал для уступок.