Բեռնար Ֆասիե. «Հույս ունենք, որ մադրիդյան սկզբունքների վերջնական տարբերակը շուտով կհաստատվի»
Ստեփանակերտում ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանի հետ հանդիպումից հետո ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ֆրանսիացի համանախագահ Բեռնար Ֆասիեն հայտարարել է, որ մադրիդյան սկզբունքների վերջնական տարբերակը շուտով կհաստատվի։
Նրա խոսքերով՝ մադրիդյան սկզբունքների վերջնական տարբերակը 2011–ի մարտին Սոչիում Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպման ժամանակ քննարկված տարբերակն է։
Ֆասիեի խոսքերով՝ դրանից հետո փաստաթղթում ոչ մեծ ուղղումներ են կատարվել։
Իր հերթին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի Ռուսաստանի համանախագահ Իգոր Պոպովը հստակեցրել է, որ սկզբունքների շուրջ աշխատանք է տարվում անընդհատ, քանի որ հարցերն անհրաժեշտ է ավարտին հասցնել, ինչով էլ կզբաղվեն Մոսկվայում Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարները հունիսի 11–ին Մոսկվայում։
Իգոր Պոպովն ավելացրել է, որ եթե կարգավորման սկզբունքների վերջնական տարբերակը հաստատվի, ապա հնարավոր է՝ այդ ուղղությամբ տարված աշխատանքն ավարտվի Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի նախագահաների՝ հունիսի 25–ին Կազանում կայանալիք հանդիպմանը։

Бернар Фасье: «Надеемся, что окончательный вариант Мадридских принципов будет вскоре одобрен»
После встречи с президентом НКР Бако Саакяном в Степанакерте сопредседатель Минской группы ОБСЕ от Франции Бернар Фасье выразил надежду на то, что окончательный вариант Мадридских принципов будет вскоре одобрен, передают азербайджанские СМИ.
По его словам, последний вариант Мадридских принципов – это вариант, который был обсужден на сочинской встрече президентов Армении, России и Азербайджана в марте 2011 года. После этого, по словам, Фасье, в документ вносятся небольшие корректировки.
В свою очередь, сопредседатель МГ ОБСЕ от России Игорь Попов отметил, что работа над принципами ведется постоянно, так как ряд вопросов нуждается в доработке, чем и займутся 11 июня в Москве министры иностранных дел Армении, Азербайджана и России.
Игорь Попов добавил, что если окончательный вариант принципов урегулирования будет согласован, то работа над ними, возможно, будет завершена на встрече президентов Армении, России и Азербайджана в Казани 25 июня.