Մոսկվայի քաղաքապետարանը պատրաստ է 110 մլն ռուբլով պայքարել ռասիզմի դեմ
Ինչպես հաղորդում է «BBC»–ն, Մոսկվայի իշխանությունները նպատակ ունեն մայրաքաղաքում միջէթնիկական հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված միջոցառումների ծրագիր իրականացնել, որը կարժենա 110 մլն ռուբլի։
Մասնավորապես հաղորդվում է, որ անցկացվելու է սոցիալական գովազդների նախագիծ, ինչպես նաև մի շարք սեմինարներ և դասախոսություններ՝ նվիրված միջէթնիկական փոխհարաբերությունների խնդրին։
Միջէթնիկական բախումները կանխելու համար Մոսկվայի իշխանությունները կփորձեն նաև թույլ չտալ ցածր աշխատավարձով աշխատատեղերի ստեղծումը, ինչպես նաև հաճախակի ստուգումներ անցկացնել ներգաղթյալների կենտրոններում խախտումները բացահայտելու համար։
Միևնույն ժամանակ, համաձայն Մոսկվայի  քաղաքապետ Սերգեյ Սոբյանինի հայտարարության, Ռուսաստանի  մայրաքաղաքում կան շրջաններ, որտեղ բնակչության մոտ 25%–ը չի խոսում ռուսերեն, իսկ մեծ քանակությամբ այլազգի դպրոցականների համար  մտցվել են գաղթականների հավելյալ դասարաններ, ինչը լարում է առաջացնում։

Мэр Москвы предложил выделить 110 млн рублей на борьбу с расизмом
На поддержку доброжелательных межэтнических отношений в Москве  правительство РФ планирует до конца года потратить более 110 миллионов рублей, передает «BBC Russian».
В планах городских властей - провести целый комплекс различных мероприятий, которые должны помочь москвичам избавиться от расистских настроений.
В то же время, согласно заявлению мэра Москвы Сергея Собянина, в российской столице «есть районы, где до 25% населения не говорит по-русски, а из-за огромного количества иностранных учеников в столичных школах введены дополнительные курсы русского языка».
4 июня Сергей Собянин предложил официально зарегистрировать всех мигрантов, работающих в Москве, подчеркнув, что не видит другого пути решения миграционной проблемы.
Добавим, что, по данным правозащитного центра «Сова», в России в 2010 году в результате «расистски и неонацистски мотивированного насилия» погибли 37 человек, не менее 386 человек получили ранения.