Մայիսի 21-ին և 22-ին Հայաստանում կանխատեսվում են անոմալ շոգեր
Մայիսի 21-ին Հայաստանում սպասվում է պատմական օդերևութաբանական երևույթ։ Արաբական անապատներից արևադարձային տաք օդի ալիքի ներթափանցմամբ պայմանավորված՝ օդի ջերմաստիճանն այսօրվանից սկսած մինչև մայիսի 21-ը հանրապետության ամբողջ տարածքում կբարձրանա 5-7 աստիճանով, մայիսի 21-ին հասնելով ռեկորդային ցուցանիշների։
Մանավորապես Արարատյան դաշտի և Երևանի հատվածում մայիսին երբևիցե դիտված առավելագույն ջերմաստիճանը գրանցվել է 1999թ. և 2020թ. մայիսի երրորդ տասնօրյակում՝ +35,1․․․+35,3 աստիճան, սակայն ըստ կանխատեսումների տվյալ գոտիներում մայիսի 21-ին օդի ջերմաստիճանը կբարձրանա մինչև +36․․․+37 աստիճան։ Նշված օրերին հանրապետության ամբողջ տարածքում օդի ջերմաստիճանը կլիմայական նորմայից բարձր կլինի 8-10 աստիճանով։
Ջերմաստիճանը կսկսի նվազել մայիսի 23-ից սկսած, որը կուղեկցվի նաև ամպրոպային բնույթի կարճատև անձրևներով։

В Армении 21-го и 22-го мая прогнозируется аномальная жара
В Армении 21-го и 22-го мая прогнозируется аномальная жара, сообщает Центр гидрометеорологии и мониторинга.
Отмечается, что 21-го мая в Армении ожидается исторические метеорологическое явление. В связи с проникновением теплых воздушных потоков с Аравийского полуострова, начиная с сегодняшнего дня вплоть до 21-го мая температура воздуха на всей территории республики повысится на 5-7 градусов, достигнув в пятницу рекордных показателей.
В частности, в Араратской долине и в Ереване максимальная температура за весь период метеонаблюдений была зарегистрирована во второй декаде мая в 1999 году и в 2020 году – 35,1-35,3 градуса тепла. Однако, по прогнозам, в этих зонах 21-го мая температура воздуха повысится до 36-37 градусов.