2018-ին պետությունը պարտվեց և, ինչպես հիմա տեսնում ենք, մահացավ (տեսանյութ)
Մի պետություն առանց որևէ հայտարարության, կամ նախազգուշացման հատում է մեկ այլ պետության սահմանները միանգամից 3 տեղից և արդեն մեկ շաբաթ խորանում է նրա տարածքում։ Մյուս պետությունը սկզբում ձևացնում է, որ այդպիսի փաստ չկա և փորձում է ծածկադմփոց անել, իսկ հետո խնդրում է մեկ ուրիշ պետության զինված ուժերի սպային բանակցել իր անունից։ Հետո ֆոն են ստեղծում, թե բանակցությունն ավարտվեց բարեհաջող և առաջխաղացումը կասեցված է։ Հետո անցնում է մի քանի ժամ և պարզվում է, որ առաջխաղացումը շարունակվում է, ներկայությունը՝ ավելանում։
Ինչպե՞ս կարձագանքեինք, եթե կարդայինք երկու երկրի մասին այս պատմությունը, եթե այն չվերաբերեր Հայաստանին, որովհետև, ինչպես գիտեք, սա այն է, ինչ այսօր կատարվոմ է մեզ հետ։ Կմտածեինք, որ անհնարին է, ուտոպիստական ֆարս։ Մինչդեռ այս պատմությունը հնարովի չէ, ավելին, տեղի է ունենում մեր աչքի առջև և արդեն մեկ շաբաթ։
Մի քանի հարց.
1. Ինչո՞ւ ոչ մի տեղ ադրբեջանցիների դիմաց կանգնած չի եղել սահմանապահ զորք, ԱԱԾ կամ ՊՆ համապատասխան ստորաբաժանում, երկրապահ կամ մեկ զինված մարդ։ Գոնե մեկը։
2. Անկեղծորեն չեմ կարողանում հասկանալ հանգստությունը և այն, թե ինչո՞ւ են ՀՀ հպարտ և ոչ այնքան քաղաքացիները նորմալ համարում իրենց ընտրած իշխանության տոտալ բացակայությունը։ Պատերազմից անցել է ավելի քան վեց ամիս, ՊՆ-ն չի պատրաստել առաջնագիծ, չի ապահովել սահմանների անվտանգություն և չի էլ զբաղվում այդ հարցով։ Դե այնպիսի «երկրորդական» կազմակերպությունների մասին, ինչպիսիք են ԱԱԾ-ն, որին պատկանում են սահմանապահ զորքերը, Գլխավոր դատախազությունը, քննչականը, ԱԳՆ-ն, ՀՀ դեսպանատները, նույնիսկ ավելորդ է խոսել։
3. Ժողովրդի ընտրած, օլիգարխիայի որդեգրած, միջազգային հանրության կողմից արհամարհված վիժվածք-ոչնչություն վարչապետն ո՞ւր է։ Ընտրել եք վարչապետ, փայփայել եք, պահել եք ի հեճուկս դավաճանության, մահի ու պարտության, 4 օր առաջ Գեղարքունիքում ոտքերի տակ ոչխար էիք մորթում։ Լավ, ձեզ չի՞ հուզում, որ այդ մարդն ուր գնում է, հետևից թուրքն է գալիս։ Ընդ որում՝ գալիս է ոչ թե իր, այլ ձեր տներ։
2018 թվականին ժողովուրդն իրապես հաղթեց, ինչպես աղաղակում էր ամբոխը։ Բայց ժողովուրդը հաղթեց պետությանը։ 2018-ին պետությունը պարտվեց և, ինչպես հիմա տեսնում ենք, մահացավ։ Այդ վայրկյանից այն ամենն, ինչ կատարվում է, ժողովրդի հաղթանակի խրախճանքն է պետության ինքնահողին։ Պետություն չկա։ Մնացածն էլ պահպանելու ցանկություն էլ չկա։ Իսկ երբ չկա պետություն, չկա նաև պետական սահման։ Դրա համար էլ մարդիկ շատ նորմալ են վերաբերվում այս ամենին։ Դրա համար էլ հարկատուներից ֆինանսավորվող Հ1-ի եթերից Թուրքիայի մեկ այլ շպիոն հայտարարում է, որ իրենք պաշտպանում են մարդուն, այլ ոչ թե հողը։ Եվ ինքը դեռ կա, ներկայացնում է Հայաստանի ժողովրդին՝ ԱԺ-ում։
Սրանով ամեն ինչ ասված է։
Կա մի մեծ ինքնախաբեություն, որ ժողովուրդ ասելով նկատի ունենք այս տեսանյութի պապիկին, որն ինքնամոռաց ցանկանում է ոչխար մորթել Նիկոլի ոտքերի տակ։
Մինչդեռ Ժողովուրդ են բոլորը՝ Վազգեն Մանուկյանը, որի առաջնորդած շարժումը հօդս ցնդեց՝ կարծես չէր էլ եղել, Գագիկ Ծառուկյանը, որն անկեղծ չի փորձում հասկանալ, թե ի՞նչ վատ բան կար հայտնի հրավառության մեջ։
Ժողովուրդ են ՀՀ երկրորդ դեմք Արարատ Միրզոյանը, որի գործակալ լինելը նորմալ ընդունվեց, ապա մարսվեց ու մոռացվեց։ Ժողովուրդ են 2018-ին աղմկող կանայք, ովքեր այս ամենը սկսեցին պատշգամբներում թավաներին խփելով, որի արձակած ձայնի արձագանքը վերադարձավ Եռաբլուրից՝ երկինք բարձացող ողբի տեսքով։
Ժողովուրդ է Լևոն Տեր-Պետրոսյանը, որն աշխարհի միակ նախադեպն է, որը կոչվելով հիմնադիր նախագահ նաև մասնակցում է իր հիմնած պետության հուղարկավորությանը։
Ժողովուրդ են Դավիթ Տոնոյանն ու Զոհրաբ Մնացականյանը, որոնք ելույթներով նոր պատերազմով նոր տարածքներն էին բերում կամ դիվանագիտությամբ սարեր շուռ տալիս, վստահություն սերմանում առ վիժվածք, իսկ հիմա անմեղ զոհի դեմքով փախած են։
Եվ ժողովուրդ են բոլոր նրանք, ովքեր գերադասեցին ամբոխը պետությունից՝ սպանելով պետությունն ու քաղաքացուն։ Ու դա արեցին հպարտությամբ, դուխով, անգրագիտությամբ, չարությամբ, մանկամտությամբ, կենացներով։
Անիծվե՛ն Հայաստանի թշնամիները՝ ներքին և արտաքին։
Կեցցե՛ Հայաստանի Հանրապետությունը, որը կար և կարող է վերածնվել։
Հ.Գ. Ոչխարը, որ փորձում են զոհաբերել Նիկոլի ոտքերի տակ խորհրդանշում է Agnus Dei-ը (Աստծո գառը)։
Այս դեպքից 4 օր անց ադրբեջանցիները մտան Գեղարքունիք։

В 2018 году государство потерпело поражение: с этого момента все, что происходит – пир во время чумы (видео)
Одно государство без какого-либо объявления или предупреждения пересекает границы другого государства сразу с трех мест, и уже неделю углубляется на его территории.
Другое государство сначала делает вид, что такого нет, пытается скрыть это, а затем просит офицера вооруженных сил другого государства вести переговоры от его имени.
Затем создают фон, что переговоры завершились успешно и продвижение пресечено. Проходит несколько часов и выясняется, что продвижение продолжается, присутствие – увеличивается.
Как бы мы отреагировали, если бы прочитали эту историю о двух странах, если бы она не касалась Армении, потому что, как вы знаете, именно это происходит с нами сегодня. Подумали бы, что это просто нереально, утопический фарс. Между тем как эта история не выдумана, более того – она разворачивается у нас на глазах уже неделю.
Несколько вопросов:
Почему нигде напротив азербайджанцев не стояли пограничные войска, соответствующее подразделение СНБ или Минобороны, «Еркрапа» или один вооруженный человек? Хотя бы один.
Искренне не могу понять спокойствие и то, почему гордые и не очень граждане РА считают нормальным тотальное отсутствие избранных ими властей. После войны прошло более шести месяцев, Министерство обороны не подготовило передовую, не обеспечило безопасность границ и даже не занимается этим вопросом. Ну о таких «второстепенных» организациях, как СНБ, в ведомстве которой пограничные войска, Генпрокуратура, следователи, МИД, посольства РА, даже излишне говорить.
Где премьер-министр – выродок и ничтожество, избранный народом, принятый олигархией и игнорируемый международным сообществом? Вы выбрали премьер-министра, лелеяли его, держали, несмотря на предательство, смерть и поражение, 4 дня назад в Гегаркунике забивали овец под его ногами. Разве вас не волнует то: куда бы не пошел этот человек, вслед за ним приходят турки? Причем, приходят не к нему, а к вам домой.
В 2018 году народ действительно победил, как вопила толпа. Но народ победил государство.
В 2018 году государство потерпело поражение и, как мы видим сейчас, умерло. С этого момента все, что происходит – пир во время чумы.
Государства нет. Сохранять же остальное нет желания. А когда нет государства, нет и государственной границы. Поэтому-то люди очень нормально ко всему этому относятся. Поэтому другой турецкий шпион в эфире Общественного телевидения Армении H1, которое финансируется налогоплательщиками, заявляет, что они защищают людей, а не землю. И он существует до сих пор, и представляет народ Армении в Национальном Собрании.
Этим все сказано.
Существует большой самообман: когда мы говорим «народ», имеем в виду дедушку из этого видео, который самозабвенно хочет зарезать барана под ногами Никола.
Тогда как народ – все, Вазген Манукян, движение которого испарилось, как будто его и не было, Гагик Царукян, который искренне не пытается понять, что не так было с известным салютом.
Народ – второе лицо Республики Армения Арарат Мирзоян, чья сущность агента была принята как нормальное явление, а затем была предана забвению. Народ – это шумящие женщины в 2018 году, которые начали все это с того, что стучали кастрюлями на балконах, звук которых отозвался эхом в Ераблуре в виде поднимающегося к небу траура.
Народ – это Левон Тер-Петросян, который единственный прецедент в мире, будучи названым президентом-основателем, также участвует в похоронах основанного им государства.
Народ – Давид Тоноян и Зограб Мнацаканян, которые в своих выступлениях завоевывали новые территории новыми войнами или сворачивали горы дипломатией, укореняли доверие к выродку, а теперь находятся в бегах с лицами невинных жертв.
Народ – все те, кто предпочел толпу государству, убивая государство и гражданина.
И сделали они это с гордостью, духом, невежеством, злобой, ребячеством, тостами.
Да будут прокляты враги Армении – внутренние и внешние.
Да здравствует Республика Армения, которая была и может возродиться!
P.S. Овца, которую они пытаются принести в жертву под ногами Никола, символизирует Agnus Dei (Агнца Божьего).
Через четыре дня после этого инцидента азербайджанцы вошли в Гегаркуник.