Եմենի ընդդիմությունը հայտարարել է Թայիզ քաղաքի գրավման մասին
«Ֆրանս Պրես» գործակալությունը հաղորդում է, թե Եմենի ընդդիմությունը հայտարարել է, որ իրենց հաջողվել է նախագահ Ալի Աբդալեհ Սալեհին հավատարիմ ուժերին դուրս քշել մեծությամբ երկրի երկրորդ քաղաք Թայիզից։
«Թայիզը ապստամբների ձեռքում է»,–գործակալությանը հայտնել է քաղաքի ցեղային խորհրդի ղեկավար շեյխ Սայիդ ալ–Մեխլաֆին։
Եմենում իրադրությունը բարդանում է նախագահ Սալեհի բացակայության պատճառով, ով ուրբաթ իր վրա կատարված մահափորձից հետո բուժվում է Սաուդյան Արաբիայում։ Լրատվամիջոցների տվյալներով՝ Սալեհը երկրի իրավիճակը շարունակում է վերահսկել իր որդի Ահմեդի և մերձավորների շնորհիվ։ Ընդ որում ընդդիմությունը, որ պահանջում է նախագահ Սալեհի հրաժարականը, հայտարարել է, թե նրան չի թողնի երկիր վերադառնալ։
Եմենում հակակառավարական ցույցերը շարունակվում են փետրվարի սկզբներից։ Արևմտյան լրատվամիջոցների տվյալներով՝ ժողովրդական հուզումների ժամանակ մի քանի հարյուր մարդ է զոհվել։

Оппозиция Йемена заявляет, что ей удалось отбить у верных президенту Али Абдалле Салеху сил второй по величине город страны - Таиз, сообщает «РИА Новости» со ссылкой на «Франс Пресс».
«Таиз в руках повстанцев», - заявил агентству глава племенного совета города шейх Хаммуд Саид аль-Мехлафи.
Ситуация в Йемене осложняется отсутствием в стране Салеха, который после произошедшего в пятницу покушения проходит лечение в Саудовской Аравии. По данным СМИ, Салех продолжает контролировать ситуацию в стране благодаря своему сыну Ахмеду и другим приближенным лицам. Между тем оппозиция, добивающаяся отставки Салеха, заявила, что не позволит ему вернуться в страну.
Повстанцы захватили город в Йемене