ՀՌԱԿ ատենապետ. «Իշխանությունը Լևոն Տեր–Պետրոսյանին մանկական մատ արեց»
Հայաստանի ռամկավար ազատական կուսակցության ատենապետ Էդվարդ Անտինյանը «Հայացք» ակումբում հայտարարել է, որ իշխանությունը Լևոն Տեր–Պետրոսյանին մանկական մատ արեց։
–Մատը չորս քայլից է։ Երեք քայլ անելուց հետո ասաց. «Այդ ի՞նչ ձևաչափ եք կազմում, այդ ի՞նչ մարդկանց եք պատվիրակությունների մեջ ընդգրկում, ո՞նց եք դուք միակ ընդդիմությունը և ի՞նչ եք անում»,–այսինքն, շախմատում, որը լուրջ խաղ է, երբեք հաղթողը պարտվողին չի ծաղրում։ Սոլիդ խաղում պարտվողին չեն ծաղրում։ Մի դեպք կա, երբ հաղթողը պարտվողին ծաղրում է՝ երբ նրան մանկական մատ է անում և ասում՝ ես այլևս քո հետ խաղալու բան չունեմ։ Այսինքն, շախմատն այլևս ավարտված համարենք։ Եվ այս ծաղրով, որ սկսվեց Հայ ազգային կոնգրեսի նկատմամբ, իշխանությունը վայելում է իր հաղթանակը, որից հետո ինչ էլ կատարվի մեր երկրում, այլևս ժողովուրդը, որին ասել են՝ մե՛նք թույլ չենք տալիս հեղափոխություն անել, չի վստահի այն լիդերին, որը կարող է այդպիսի վիճակի մեջ հայտնվել։ Այնպես որ, մտածել՝ Լևոն Տեր–Պետրոսյանը հետագայում կկարողանա իրավիճակից ուշքի գալ և իշխանությանն ինչ–որ բաներ պարտադրել, քիչ հավանական է,–ասել է Է. Անտինյանը։
ՀՌԱԿ ատենապետն ավելացրել է, որ իշխանությունը Լևոն Տեր–Պետրոսյանի ձեռքով կոտրեց ժողովրդի ըմբոստանալու հնարավորությունը, որից հետո ասաց. «Դու միակ ընդդիմությունը չես, կարողանայիր մարդ փողոց հանել, կհանեիր։ Ո՞վ է քեզ խնդրում զսպել ժողովրդին. եթե ուզում ես հանդիպման գալ, ընտանիքիդ անդամներին էլ բեր»,– և դա վերագրում են տունտունիկի։
–Այսինքն, սա ծաղր է արդեն։ Եթե սկսում են դիմացինին ծաղրել, մոռացե՛ք բանակցությունը,–ընդգծել է ՀՌԱԿ ատենապետը՝ ավելացնելով, որ, այսպիսով, ցույց տրվեց, որ 2008–ին կամ դրանից առաջ ժողովուրդն այդքան ագրեսիվ էր դարձել, որովհետև նրան սրել էին, Լևոն Տեր–Պետրոսյանն էլ խոստովանեց, որ այն ժամանակ սրողներն էլ էին իրենք, մեղմացնողներն էլ։
–Այդ մարդկանց հարցքաննել պետք չի. իրենք լավ էլ խոստովանում են,–հայտարարել է Է. Անտինյանը։
Նրա խոսքերով՝ Լևոն Տեր–Պետրոսյանն արդեն համակերպվել է նաև այն մտքի հետ, որ հաջորդ նախագահը կրկին Սերժ Սարգսյանն է լինելու։

Власти поставили Левону Тер-Петросяну детский мат - Эдвард Антинян
На сегодняшней встрече с журналистами председатель правления Либерально-демократической партии Армении («Рамкавар-Азатакан») Эдвард Антинян заявил, что власти поставили Левону Тер-Петросяну детский мат.
«Мат состоит из 4 ходов. После совершения трех ходов будущий победитель сказал: “Что за формат вы создаете, кого включаете в состав делегаций, как это вы являетесь единственной оппозицией и что вы делаете?”- то есть, в такой серьезной игре как шахматы, никогда победитель не насмехается над проигравшим. В солидной игре над проигравшим не насмехаются. Есть лишь один случай,  когда такое возможно: когда победитель ставит ему детский мат и говорит, что им нет смысла играть. То есть, отныне игру в шахматы будем считать законченной. Этой насмешкой в адрес АНК власти наслаждаются своей победой. После этого что бы ни случилось в нашей стране, народ, которому сказали, что не позволят совершить революцию, не будет доверять лидеру, который может оказаться в таком положении. Так что, маловероятно полагать, что Левон Тер-Петросян оправится в дальнейшем из ситуации и будет навязывать что-либо властям», - заметил он.
Кроме того, как отметил Антинян, власти посредством Левона Тер-Петросяна сломили возможность народа поднять бунт, заявив: “Ты не единственная оппозиция, если бы ты мог вывести людей на улицу, то вывел бы. Кто просит тебя удержать народ? Хочешь прийти на встречу, приведи и членов своей семьи.
«Когда начинают насмехаться над твоим собеседником, то можно забыть о переговорах», - отметил он, добавив, что все это показывает, что в 2008 году или до этого народ стал таким агрессивным, потому что его подстрекли на это, а Левон Тер-Петросян признал, что тогда они и были и в роли подстрекающих, и  в роли успокаивающих.
«Не стоит допрашивать этих людей, они прекрасно признаются сами», - заявил Антинян.
По словам Эдварда Антиняна, Левон Тер-Петросян уже смирился с мыслью о том, что следующим президентом опять будет Серж Саргсян.