Պուտինն ու Էրդողանը հեռախոսազրույցում անդրադարձել են տարածաշրջանային խնդիրներին
Ռուսաստանի և Թուրքիայի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինը և Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հեռախոսազրույց են ունեցել: Այս մասին հայտնում է Կրեմլի մամուլի ծառայությունը:
Նշվում է, որ քաղաքական գործիչները քննարկել են կորոնավիրուսի դեմ պայքարը՝ հաշվի առնելով Թուրքիայում առկա իրավիճակը:
«Ընդգծվել է Ռուսաստանի պատրաստակամությունը՝ այս ուղղությամբ գործնական համագործակցություն հաստատելու վերբերյալ: Մասնավորապես, խոսքն այս ամսվանից սկսած ռուսական «Սպուտնիկ V» պատվաստանյութերի մատակարարման մասին է»,-ասված է հայտարարության մեջ:
Բացի այդ, Թուրքիայում ընթացքի մեջ է դեղամիջոցի հնարավոր արտադրությունը:
Իր հերթին, Էրդողանը շնորհակալություն է հայտնել Ռուսաստանին օգնության համար:
Նշվում է, որ դա հնարավորություն է տալիս արմատապես բարելավել իրավիճակը և մեծացնել փոխգործակցությունը զբոսաշրջության ոլորտում:
Պուտինն ու Էրդողանը նաև անդրադարձել են տարածաշրջանային խնդիրներին, Սիրիայում, Լիբիայում տիրող իրավիճակին, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղում հակամարտության կարգավորմանը:

Путин и Эрдоган обсудили вопросы региональной проблематики
Президенты России и Турции Владимир Путин и Реджеп Тайип Эрдоган провели телефонные переговоры. Об этом сообщила пресс-служба Кремля.
Отмечается, что политики обсудили борьбу с коронавирусом, в том числе с учетом сложившейся ситуации в Турции.
«Подчеркнута готовность России к наращиванию практического сотрудничества на этом направлении. Речь, в частности, идёт о скорейшей организации, начиная уже с этого месяца, поставок российской вакцины «Спутник V»», – говорится в сообщении.
Кроме того, идет проработка возможного производства препарата в Турции.
В свою очередь, Эрдоган поблагодарил Россию за оказываемое содействие.
Отмечается, что это позволяет кардинально улучшить обстановку и нарастить взаимодействие в туристической сфере.
Также Путин и Эрдоган затронули вопросы региональной проблематики, обстановка в Сирии, Ливии, а также урегулирование конфликта в Нагорном Карабахе.