Մեծ Բրիտանիայի և Ֆրանսիայի ուղղաթիռները առաջին անգամ մասնակցել են Լիբիայի ռազմական գործողություններին
Ֆրանսիայի զինված ուժերի կայքը հաղորդել է, որ ֆրանսիական ցամաքային զորքերի թեթև ավիացիայի ուղղաթիռները բրիտանական ռազմական ուղղաթիռների հետ ՆԱՏՕ–ի ղեկավարության տակ գտնվող «Միացյալ պաշտպան» գործողության շրջանակներում լույս շաբաթ գիշերը մի քանի օդային հարված են հասցրել Լիբիայի թիրախների ուղղությամբ։
Ինչպես փոխանցում է «Ֆրանս Պրես» գործակալությունը՝ ռազմական գործողություններին մասնակցել են ֆրանսիական «Տիգր» և «Գազել» տեսակի ուղղաթիռները։ Ֆրանսիայի զինված ուժերի շտաբի ներկայացուցիչ գնդապետ Թյերի Բյուրկհարդի խոսքերով՝ ուղղաթիռները ոչնչացրել են մոտ 20 օբյեկտ, այդ թվում՝ 15 ռազմական տրանսպորտային միջոց։
Ինչպես փոխանցում է «Ասոշիեյթիդ Պրես» գործակալությունը՝ բրիտանական կողմից ռազմական գործողություններին մասնակցել են «Ապաչ» ուղղաթիռները, որոնք օդային հարվածներ են հասցրել լիբիական Մարսա–էլ–Բրեգա քաղաքին։

Британские и французские вертолеты впервые атаковали ливийские цели
Французские вертолеты легкой авиации сухопутных войск совместно с британскими боевыми вертолетами в ночь с пятницы на субботу нанесли ряд авиаударов по целям в Ливии в рамках военной операции «Объединенный защитник» под руководством НАТО, сообщает «РИА Новости» со ссылкой на сайт вооруженных сил Франции.
Как сообщает агентство «Франс Пресс», французские вертолеты «Тигр» и «Газель» совершали боевые вылеты с вертолетоносца «Tonnerre» у берегов Ливии. Вертолеты уничтожили около 20 объектов, в том числе 15 военных транспортных средств, а также поразили ряд пунктов командования армии Каддафи.
Как передает в свою очередь агентство «Ассошиэйтед Пресс», со стороны Великобритании в операции участвовали вертолеты «Apache», размещенные на вертолетоносце «HMS Ocean», которые нанесли два авиаудара у ливийского города Марса-эль-Брега.
«Эти успешные действия демонстрируют уникальные возможности боевых вертолетов. Мы продолжим использовать эти средства где и когда понадобится с точностью, характерной для всех наших операций», - цитирует официальный сайт НАТО командующего операцией «Объединенный защитник» канадского генерала Шарля Бушара.