Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը մտադիր է ձերբակալե՞լ Ահմադինեջադին
Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի հրամանատար Մուհամմադ Ալի Ջաֆարին երկրի գերագույն առաջնորդին խնդրագիր է ներկայացրել Իրանի նախագահ Ահմադինեջադին ձերբակալելու վերաբերյալ։
Ինչպես տեղեկացնում է «Mignews»–ը, այս մասին հինգշաբթի օրը հայտնել է Համենեիի ներկայացուցիչ այաթոլա Աբդոլնաբի Նամազին։ Տեղեկության համաձայն՝ հրամանատարի խնդրագիրն արվել է Համենեիին պաշտոնանկ անելու փորձում ներգրավված բոլոր անձանց ձերբակալելու ընդհանուր խնդրանքի շրջանակներում։
Նամազիի խոսքերով՝ Համենեին թույլատրել է ձերբակալել բոլոր այն անձանց, ովքեր առնչություն են ունեցել հեղաշրջման հետ, բացի Ահմադինեջադից։
Նա, սակայն, նշել է, որ նախագահ Ահմադինեջադը զգուշացում է ստացել։
–Շատ հնարավոր է, որ նախագահի ու Համենեիի միջև տարաձայնությունը բերի երկրի ղեկավարի հրաժարականին,– ավելացրել է Նամազին։

Корпус стражей исламской революции намерен арестовать Ахмадинежада
Мохаммад Али Джафари, командир Корпуса стражей исламской революции, недавно подал прошение верховному лидеру страны, аятолле Али Хаменеи на арест президента Ирана Махмуда Ахмадинежада. Об этом, как сообщает «Mignews», сообщил вчера представитель Хаменеи, аятолла Абдолнаби Намази.
Согласно сообщению, которое было переведено Институтом MEMRI, запрос командира был сделан в рамках общей просьбы арестовать всех тех, кто участвовал в попытке свержения Хаменеи.
По словам Намази, Хаменеи дал санкцию на аресты всех лиц, причастных к попытке переворота, за исключением Ахмадинежада.
Он отметил, однако, что президент Ахмадинежад получил предупреждение.
Вполне возможно, что раскол между президентом и Хаменеи приведет к отставке главы государства, добавил Намази.
Отметим, что государственная измена, к которой приравнивается заговор против верховного духовного лидера Исламской республики, карается смертной казнью через повешение.