ՌԴ-ն դեպի արևմտյան սահմաններ է տեղափոխել 2 բանակ և օդադեսանտային զորքերի 3 միավորում. Շոյգու
Ռուսաստանը հսկիչ ստուգման ընթացքում հաջողությամբ իր արևմտյան սահմաններ է տեղափոխել երկու բանակ և օդադեսանտային զորքերի (ՕԴԶ) երեք միավորում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, հայտնել է ՌԴ պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուն՝ ապրիլի 13-ին հանդես գալով Սևերոմորսկում կայացած խորհրդակցության ժամանակ:
Նրա խոսքով՝ զորքերն ուղարկվել են «ուսումնամարտական առաջադրանքների կատարման շրջաններ»: Շոյգուն նշել Է, որ դա արվել է ՆԱՏՕ-ի կողմից սպառնալիքներին ի պատասխան:
«Հակազդելով դաշինքի՝ Ռուսաստանին սպառնացող ռազմական գործունեությանը, մենք համապատասխան միջոցներ ենք ձեռնարկել»,-ասել է Շոյգուն:
Նա հավելել է, որ զորքերը ցուցաբերել են «երկրի ռազմական անվտանգության ապահովման խնդրի կատարման լիակատար պատրաստություն և ունակություն»:
«Ներկայում տվյալ միավորումները գործի են դրվել վարժանքներում»,-հայտնել է ՌԴ պաշտպանության նախարարը:
Նա հավելել Է, որ զինված ուժերի հսկիչ ստուգումը, որի ընթացքում զորքերը զորավարժությունների համար տեղափոխվել են ՌԴ-ի արևմտյան սահմաններ, պլանավորվում է ավարտել երկու շաբաթվա ընթացքում:
Ապրիլի 6-ին Ռուսաստանի զինված ուժերը հսկիչ ստուգում են սկսել ուսուցման ձմեռային ժամանակաշրջանում: Հաղորդվել Է, որ զորավարժությունները կանցկացվեն բոլոր ռազմական օկրուգներում: Այդ ժամանակ ՌԴ պաշտպանության նախարարությունում ճշտել են, որ ռուսաստանցի զինվորականները ապրիլին կանցկացնեն ավելի քան 4 հազար վարժանք:

Россия перебросила к западным границам 2 армии и 3 соединения ВДВ – Шойгу
Россия в ходе контрольной проверки успешно перебросила на свои западные границы 2 армии и 3 соединения ВДВ. Как передает «Интерфакс», об этом сообщил министр обороны РФ Сергей Шойгу на совещании в Североморске во вторник.
По его словам, войска отправлены «в районы выполнения учебно-боевых задач». Шойгу отметил, что это сделано в ответ на угрозы со стороны НАТО.
«Реагируя на угрожающую России военную деятельность альянса, мы приняли соответствующие меры», – сказал Шойгу.
Он добавил, что войска показали «полную готовность и способность выполнить задачи по обеспечению военной безопасности страны».
«В настоящее время данные объединения и соединения задействованы в учениях», – сообщил министр обороны РФ.
Он добавил, что контрольную проверку вооруженных сил, в ходе которой войска переброшены на учения к западным границам РФ, планируется завершить в течение двух недель.
6 апреля Вооруженные силы России начали контрольную проверку за зимний период обучения. Сообщалось, что учения пройдут во всех военных округах. Тогда в Минобороны РФ уточнили, что российские военные в апреле проведут более 4 тысяч учений.