«Սարքերն արդեն գնվել են». թուրքական ընկերությունը հաստատել է «Բայրաքթար» ԱԹՍ-ների վաճառքն Ուկրաինային
Ուկրաինան արդեն իսկ ձեռք է բերել թուրքական «Բայրաքթար» հարվածային անօդաչու թռչող սարքերը:
Այս մասին հայտարարել են «Բայքար» ընկերության մամուլի ծառայությունից, գրում է iz.ru-ն:
Պարզաբանվում է, որ Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկիի՝ Թուրքիա կատարելիք այցի ընթացքում զենքի արտադրության վայր այցելություն չի նախատեսվում:
«Զելենսկին չի պատրաստվում այցելել մեր գործարան: Մենք դրա համար չենք նախապատրաստվել: Եթե Ուկրաինայի նախագահը քննարկում է ռազմական համագործակցությունը 2 երկրի միջև, ապա դա քննարկվում է ոչ թե մեզ, այլ պաշտպանության նախարարության և նախագահի աշխատակազմի հետ: Մեզ հետ կապված է միայն ուկրաինացիների կողմից անօդաչու թռչող սարքերի, այդ թվում՝ հարվածային ԱԹՍ-ների գնումը: Բայց նրանք սարքերն արդեն գնել են»,-մանրամասնել են թուրքական ընկերության մամուլի ծառայությունից:
Հիշեցնենք՝ երեկ հայտնի էր դարձել, որ ապրիլի 10-ին Զելենսկին կայցելի Թուրքիա:

Турецкая компания «Baykar» подтвердила продажу Украине беспилотников
Украина уже приобрела турецкие ударные беспилотники «Bayraktar». Об этом в пятницу, 9 апреля, сообщили в пресс-службе компании «Baykar», передают «Известия».
Уточняется, что посещение производства президентом Украины Владимиром Зеленским в ходе его грядущего визита в Турцию не планируется.
«Зеленский не собирается посещать наш завод. Нет никакой подготовки к этому. Если президент Украины будет обсуждать военные сотрудничество, то не с нами, а с министерством обороны и администрацией президента. То, что связано с нами, – это покупка украинцами беспилотников, в том числе ударных. Но они их уже купили», – отметили в пресс-службе «Baykar» в беседе с РИА «Новости».
Отметим, что 10 апреля Зеленский прибудет с визитом в Турцию.