Դոնբասում իրադրությունը սրվելու միտում ունի. Մարիա Զախարովա
Դոնբասում իրադրությունը սրվելու միտում ունի: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտարարել Է Ռուսաստանի ԱԳ նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան:
«Ցավոք, այնտեղ իրադրությունը մնում Է բարդ եւ սրվելու միտում ունի»,-ասել Է նա՝ ապրիլի 9-ին հանդես գալով ճեպազրույցում:
Զախարովայի խոսքով՝ «դրա պատճառը Կիեւի մարտական տրամադրվածությունն Է, որն առաջվա պես պատրանքներով Է ապրում երկրի հարավ-արեւելքում հակամարտության ուժային լուծման հնարավորության հետ կապված»:
Նա հայտնել Է, որ երկրի այդ շրջանում «կենտրոնացվում են զորքեր եւ տեխնիկա, նորացվում են մոբիլիզացիոն պլանները, պահեստայինների զորակոչերը, ինչպես նաեւ ուկրաինական ԶԼՄ-ներում «շիկանում Է մտացածին ռուսաստանյան սպառնալիքի մասին տեղեկատվությունը»:
Ավելի վաղ Ուկրաինայի զինված ուժերի գլխավոր հրամանատար գեներալ-գնդապետ Ռուսլան Խոմչակը հայտարարել Է, որ ուկրաինական բանակը պատրաստ Է հակազդել Լուգանսկի եւ Դոնեցկի մարզերի առանձին շրջաններում եւ ՌԴ-ի հետ սահմանի երկայնքով իրադրության սրմանը:
«Հակառակորդի բոլոր սադրանքներին, բոլոր գործողություններին մենք պլանավորել ենք անհապաղ հակազդման համապատասխան միջոցառումներ»,-ասել Է Խոմչեկը՝ հանդես գալով "1+1" հեռուստաալիքի եթերում, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

В МИД РФ увидели тенденцию к обострению ситуации в Донбассе
Ситуация в Донбассе имеет тенденцию к обострению, заявила официальный представитель МИД России Мария Захарова.
«К сожалению, обстановка там остается сложной и имеет тенденцию к обострению», – сказала она в пятницу на брифинге, сообщает «Интерфакс».
По словам Захаровой, «причиной тому – воинственный настрой Киева, который по-прежнему живет иллюзиями относительно возможности силового решения конфликта на юго-востоке страны».
Она сообщила, что в этот район страны «стягиваются войска и техника, обновляются мобилизационные планы, призывы резервистов», а также в украинских СМИ «нагнетается информация о мифической российской угрозе».
Ранее главнокомандующий ВСУ генерал-полковник Руслан Хомчак заявил, что украинская армия готова к реагированию на обострение ситуации в отдельных районах Луганской и Донецкой областей и вдоль границы с РФ. «На все провокации, все действия противника у нас спланированы соответствующие мероприятия по немедленному реагированию», – сказал Хомчак в эфире программы «Право на владу» на телеканале «1+1».