ՆԱՏՕ–ի օդուժը Լիբիայում ոչնչացրել է երեք տանկ և երեք զինանոց
Հյուսիսատլանտյան դաշինքի մամլո ծառայությունը հաղորդում է, որ ՆԱՏՕ–ի երկրների ինքնաթիռները, որոնք մասնակցում են Լիբիայում «Միացյալ պաշտպան» գործողությանը, շաբաթ իրականացրել են 134 թռիչք, որոնցից 53–ը՝ ռազմական՝ ոչնչացնելով երեք տանկ, մեկ հրամանատարական հսկիչ հանգույց և երեք զինանոց։
«ՌԻԱ նովոստի»–ն փոխանցում է, որ, ընդհանուր առմամբ, սկսած մարտի 31–ից, երբ ռազմական գործողության իրականացումն անցավ ՆԱՏՕ–ի հրամանատարության տակ, դաշինքի օդուժը կատարել է 8 729 թռիչք, որոնցից 3 327–ը՝ ռազմական։
Լիբիային զենք տրամադրելու արգելքի վերահսկողության համար չորեքշաբթի Միջերկրական ծով է մտել ՆԱՏՕ–ի 20 նավ։ Ռազմական գործողության սկզբից ի վեր դաշինքի զինվորականները ստուգման համար կանգնեցրել են 1 082 նավ, որոնցից 14–ը՝ շաբաթ օրը։

Авиация НАТО за сутки уничтожила в Ливии 3 танка и 3 арсенала
Самолеты стран НАТО, участвующие в операции «Объединенный защитник» в Ливии, в субботу совершили 134 вылета, в том числе 53 боевых, уничтожив, в частности, три танка, один командно-контрольный узел и три хранилища боеприпасов, сообщает «РИА Новости» со ссылкой на пресс-службу Альянса.
Всего с 31 марта, когда операция перешла под командование НАТО, в рамках обеспечения бесполетной зоны над Ливией и защиты местного населения авиация альянса совершила 8 тысяч 729 вылетов, из них 3 тысячи 327 - боевых.
Для контроля за выполнением эмбарго на поставки оружия в Ливию патрулирование в центральном Средиземноморье в субботу вели 20 кораблей НАТО. С момента начала операции военнослужащие альянса остановили для проверки 1082 судна, в том числе 14 - в субботу. Высадка на борт морского транспорта в ходе проведения операции проводилась 59 раз, семь раз по настоянию военных капитаны изменяли курс следования судов.